Turizm işletmelerinde nakit yönetimi ve nakit akımlarının firma performansına etkisi
Cash management in tourism enterprises and the effect of cash flows on firm performance
- Tez No: 739115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nakit kavramı ve nakdin yönetilmesi sektör gözetmeksizin tüm işletmeler için büyük önem göstermektedir. İşletmeler faaliyetleri süresince nakit ihtiyacı duymaktadırlar ve bunun için de finansman bulmaları gerekmektedir. Bu durumun tam tersi nakit fazlası olduğu durumlarda da yatırıma dönüştürmesi gerekmektedir. Turizm işletmelerinin nakit yönetimi kapsamında çoğunlukla hizmet üreten işletmeler olmaları sebebiyle farklı nakit yönetimi izlenmektedir. Nakit tutarlarına göre de firmaların performansı etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı turizm işletmelerinin nakit akımı ile firma performansları arasında kurduğu denge ve nakit tutarının performansı nasıl etkilediğini incelemektir. Borsa İstanbul Turizm Endeksi'nde (BİST) işlem gören yedi turizm işletmesinin nakit akımlarından veriler toplanarak Panel Veri Analizi ile analiz edilmiştir. Nakit yönetiminin firma performansına etkisinin olduğu görülmektedir. Araştırmada, işletmelerin nakit akımlarından sağlanan nakit akımlarının, asit test oranının ve toplam varlıklarının anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of cash and the management of cash are of great importance for all enterprises, regardless of the sector. Businesses need cash during their activities and they need to find financing for this as well. On the contrary, in cases where there is a surplus of cash, it is also necessary to convert it into an investment. Due to the fact that tourism enterprises are mostly service-producing enterprises within the scope of cash management, different cash management is monitored. The performance of firms is also affected according to their cash amounts. The aim of this study is to examine the balance between cash flow and firm performance of tourism enterprises an how cash amourt affects performance. Data from the cash flows of seven tourism enterprises traded on the Borsa Istanbul Tourism Index (BIST) were collected and analyzed by Panel Data Analysis. It is seen that cash management has an impact on firm performance. In the study, it was concluded that the cash flows from the cash flows of the enterprises, the acid test ratio and the total assets of the enterprises were significant.