Kur'an'da Rahmeten Li'l-âlemîn kavramı ve Malezya'da çoğulcu toplumdaki yansımaları
Concept of Rahmatan Lil'alamin in the Quran and its implications in a pluralistic society in Malaysia
- Tez No: 739134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Araştırmada,“Kur'an'da Rahmeten Li'l-Âlemîn Kavramı ve Malezya'da Çoğulcu Toplumdaki Yansımaları”konusu işlenecektir. Bu araştırma, Rahmeten Li'l-Âlemîn kavramı ile ilgili Kur'an ayetlerini araştırmayı; müfessirlerin anlayışını incelemeyi ve Malezya'da bu kavramın yansımalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez; giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, önemi, metodu ve kaynakları açıklanmıştır. Birinci bölümde, Kur'an'da Rahmeten Li'l-Âlemîn kavramı incelenmiştir. Bu bölüm; rahmet, âlem, Rahmeten Li'l-Âlemîn kavramları ve Hz. Muhammed'in hayatında rahmet belirtileri konuları olmak üzere dört başlık altında ele alınmıştır. İkinci bölümde, Malezya'nın çoğul toplumunun tarihsel ve etnik yapısının yanı sıra ülkenin hükûmet sistemi; din ile hükûmet ilişkileri; Malezya'daki kültürel çeşitlilik ve çoğul toplumlardaki etkileşim konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Rahmeten Li'l-Âlemîn kavramının Malezya'da ulusal politika olarak tanıtılmasının ardından ortaya çıkan sorunlar tartışılmıştır. Ayrıca bu fasılda, Malezya hükûmetinin İslam hakkında yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için politikalarında yapması gereken değişikliklerle ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of the research is“The Concept of Rahmatan Lil'alamin in The Quran and Its Implications in A Pluralistic Society in Malaysia”. The purpose of this research is to investigate Quranic verses related to the concept of Rahmatan Lil'alamin, as well as analyze commentators' interpretations and evaluate the concept's reflections in Malaysia. There are three sections in the thesis: an introduction, three main sections, and a conclusion. The introduction section addresses the subject, importance, technique, and sources of the research. The concept of Rahmatan Lil'alamin in the Quran is discussed in the first chapter. This chapter contains the concepts of mercy, the realm, Rahmatan Lil'alamin, and the Prophet Muhammad's mercy throughout his life. The second chapter discusses Malaysia's plural society's historical and ethnic structure, as well as the country's government system; government relations with religion; cultural diversity in Malaysia; and interaction in plural societies. The third chapter discusses the issues that arose following Malaysia's adoption of the Rahmatan Lil'alamin concept as a national policy. Furthermore, some suggestions have been made in this chapter regarding changes that the Malaysian government should make to its policies in order to avoid misunderstandings about Islam.