Pozitif psikolojik sermayenin kariyer yönetimine etkisi
The effect of positive psychological capital on career management
  1. Tez No: 739135
  2. Yazar: MERVE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde, yoğun rekabet ortamında işletmelerde fark yaratacak unsurun insan olduğu daha iyi anlaşılmış, insana yatırım yapmak, örgütlerdeki en önemli süreç halini almış, buna paralel olarak hem bireyler hem de örgütler için psikolojik sermaye önem kazanmıştır. Bu çalışmada pozitif psikolojik sermaye ve kariyer ile ilgili kavramlar literatür taraması yapılarak incelenmiş, Ankara'da özel sektör çalışanları arasından seçilen, 100 kişilik örneklem ile saha araştırması yapılarak psikolojik sermayeye sahip olup olmadıkları ve kariyer yönetimiyle ilişkisi ve etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is better understood that the element which will make a difference in business is human, investing in humans has become the most important process for organizations.Concordantly, both for individuals and organizations,psychological fund has become more of an issue.In this study , terms about positive psychological capital and career have been examined through literature review; by doing field research among a sample of 100,chosen from private sector employees in Ankara, the effect of positive psychological capital on career management has been researched according to whether samples have it or not.