Hüseyin Nihal Atsız'ın dergiciliği
Huseyin Nihal Atsız's magazine edition
- Tez No: 739137
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 678
Özet
Atsız, 1931-1975 yıllarında dört tane derginin resmî sorumluluğu üstlenmiştir. Resmî sorumluluk üstlendiği dergiler haricinde birçok dergide de imzası bulunmaktadır. Hüseyin Nihal Atsız'ın Dergiciliği adlı bu çalışma, Atsız'ın dergicilik faaliyetlerine ışık tutmaktadır. Hüseyin Nihal Atsız'ın Dergiciliği adlı çalışma,“1. Bölüm: İnceleme”ve“2. Bölüm: Tahilili Dizin”olmak üzere iki bölümden müteşekkildir. 1. Bölüm'de dergilerin kimlik bilgileri tablosu verilmiş, yayın politikasından söz edilmiş, şekil özelliklerine değinilmiş, dergiler“edebiyat, eleştiri, siyaset, tarih, Türklük-Türkçülük-Türk dünyası”konularına göre ele alınmış, Atsız'ın katkıda bulunduğu diğer dergilere temas edilmiş ve Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun'la Atsız'ın dergiciği konusu hakkında röportaj yapılmıştır Kimlik bilgileri tablosu oluşturulurken“sayı, tarih, sahibi, başyazarı, fiyatı, basıldığı matbaa”esasına göre bilgiler verilmiş ve özel bilgiler“Açıklamalar”başlığı altında sunulmuştur. Yayın politikasından söz edilirken bazen doğrudan yayın politikasıyla ilgili metinlerden bazen de dolaylı şekilde metinlerdeki mesajlardan yararlanılmıştır. Şekil özelliklerine değinilirken kapak resimleri ve fotoğrafları, dergi içindeki resimler ve fotoğraflar, kapaktaki ve sayfalardaki yazı düzeni esas alınmıştır. Dergiler,“edebiyat, eleştiri, siyaset, tarih, Türklük-Türkçülük-Türk dünyası”konuları bakımından incelenirken sınıflandırma ve yorumlama yöntemleri kullanılmıştır. Atsız'ın katkıda bulunduğu diğer dergilere temas edilirken Osman Fikri Sertkaya'nın kitabından istifade edilmiş, o metinler sınıflandırılmış ve yorumlanmıştır. Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun'a e-posta yoluyla sorular yöneltilmiş ve cevaplar yine o yolla alınmıştır. 2. Bölüm'de“Yazar Adına Göre Alfabetik Dizin”kısmında metin künyeleri belirtilmiş ve künyelerin beraberinde de köşeli parantez içinde metinlerin özeti dile getirilmiştir. Özetleri verilen metinlerin sınıflandırılması,“Konularına ve Türlerine Göre Alfabetik Dizin”başlığı altında yapılmıştır. İki bölümden sonra“Ekler”başlığı altında ise dergilerin kapakları örnekler ve dergilerdeki bazı metinler örnek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Atsız, took official responsibility of four journals between the years of 1931 and 1975. Apart from the journals for which he took official responsibility, his signature also has been on many journals. This study that named journalism of Hüseyin Nihal Atsız, sheds light on journalism activities of Atsız. Study of named journalism of Hüseyin Nihal Atsız consists of two chapter such that“1. Chapter: Review”and“2. Chapter: The Index with Analysis. The identity information table of the journals had been given in the first chapter, talked about the publication policy, mentioned to form features, the journals had been handled according to the subjects of ”literature, criticism, politics, history, Turkishness-Turkism-Turkish world“, the other journals had been contracted that has been contributed by Atsız and had been interviewed with Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun about topic of journalism of Atsız. While creating the identity information table, information had been given on the basis of ”number, date, owner, editorial writer, price, printing house“ and specific information had been presented under the title of ”Explanations“. While talking about the editorial policy, sometimes the texts directly related to the publication policy and sometimes the messages in the texts had been used indirectly. While referring to the shape features, cover pictures and photographs, pictures and photographs in the magazine, writing order on the cover and pages had been taken as a basis. While the magazines were examined in terms of ”literature, criticism, politics, history, Turkism-Turkism-Turkish world“, classification and interpretation methods had been used. While contacting the other journals that Atsız contributed, Osman Fikri Sertkaya's book had been used, those texts had been classified and interpreted. Questions had been asked to Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun via e-mail and the answers had been received in that way. In the Second Chapter, in the ”Alphabetical Index by Author Name“, the text tags are specified and the summary of the texts is expressed in square brackets along with the tags. The classification of the texts, whose abstracts are given, was made under the title of ”Alphabetical Index by Subjects and Types“. After the two sections, under the title of ”Appendixes", the covers of the magazines are presented as examples and some texts in the magazines are presented as examples.