Adi konkordato talebi
Ordinary concordat request
- Tez No: 739138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
7101 Sayılı“İcra ve İflâs Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”ile iflâsın ertelenmesi kurumu, Türk hukukundan bütünüyle çıkarılmıştır. Konkordato, hukukumuza yeni dahil edilmiş olmasa da yapılan köklü değişiklikler nedeniyle bu kurum adeta baştan yaratılmış ve yürürlükten kalkan iflâsın ertelenmesinin yerini almıştır. Konkordatonun en etkin ve hızlı şekilde devreye sokulabilmesi, talebin doğru yöneltilmesi ile mümkündür. Bunun için en baştan talebin görev ve yetki bakımından doğru yargı yerine yapılması, talebe eklenecek belgelerde eksiklik bulunmaması gerekir. Yapılan değişikliklerle konkordato kurumu daha hızlı, etkin ve işler hale getirilmeye çalışılmıştır. Ancak buna rağmen konkordato kurumuna ilişkin doktrinde birçok tartışmalı konu gündeme gelmiş, bölge adliye mahkemelerinin sayıca birden fazla olması ve Yargıtay gibi tek bir çatıda toplanmaması nedeniyle de birçok konuda henüz içtihat birliği sağlanamamıştır. Çalışmada uygulamada karşılaşılan sorunlara ilişkin doktrindeki tartışmalar irdelenmiş ve katkıda bulunabilmek gayesiyle çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
7010 numbered ''The Law on Enforcement and Bankruptcy Law and Amending Some Laws'' and postponement of bankruptcy has been completely removed from Turkish Law. Although the Concordat has not been newly included in Turkish Law, due to the radical changes made, this institution has almost been created from the beginning and has replaced the postponement of bankruptcy. The most effective and fast way of putting the concordat into effect is possible with the right management of the demand. For this, the request should be made to the right jurisdiction in terms of duty and authority from the beginning, and there should be no deficiencies in the documents that is attached to the request. With the changes made, the concordat institution has been tried to be made faster, more effective, and functional. However, despite this, many controversial issues have been raised in the doctrine regarding the institution of concordat, and due to the fact that the regional courts of appeal are more than one in number, and they are not gathered under a single roof like the Supreme Court, there has not been a consensus on many issues yet. Discussions in the doctrine regarding the problems encountered in the study and in practice were examined and solution suggestions were presented to contribute.