Konkordato mühletinin alacaklılar bakımından sonuçları çerçevesinde takas ve mahsup yasağı
Prohibition of exchange and settlement within the framework of the consequences of the concordate period for creditors
  1. Tez No: 873511
  2. Yazar: BERİL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SUNGURTEKİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
28.02.2018 tarihinde 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu üzerinde yeni düzenlemeler yapılmış olup borcunu ödeme konusunda güçlük yaşayan borçlular için getirilen konkordato düzenlemeleri ile konkordato kurumunun uygulamada daha aktif ve verimli çözümler sağlaması ve alacaklılar ile borçlular arasındaki hak ve menfaat dengesini koruması amaçlanmıştır. Adi konkordato süreci etkileri bakımından alacaklıların takip hukukundan doğan hakları üzerinde önemli sonuçlar doğurmaktadır. Nitekim adi konkordato sürecinde borçluya mühlet verilmekte ve bu mühlet boyunca mahkemece verilen tedbir kararları ile alacaklıların çoğu hakkı sınırlanmaktadır. Bu yönde 2018 yılında hukukumuza getirilen yeni düzenlemelerde mehaz kanun olan İsviçre İcra ve İflas Kanununda yapılan 2013 tarihli reform emsal alınmış ve söz konusu sınırlamalar genişletilmiştir. Bu sınırlamalardan birisi olan ve çalışmamızın esas inceleme konusunu oluşturan İİK m.200 hükmü doğrultusunda getirilen takas ve mahsup yasağı ile alacaklıların borçludan olan alacaklarını tahsil etmeleri kısıtlanmaktadır. Bu doğrultuda işbu çalışmada takas ve mahsup yasağı incelenerek adi konkordato sürecinde alacaklılar ve özellikle alacaklı bankalar yönünden uygulamada gözlemlenen bazı sorunlar ve bu sorunların giderilmesine yönelik sunulan çözüm önerileri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
New regulations were made on the Execution and Bankruptcy Law No. 2004 on 28.02.2018, and the concordat regulations introduced for debtors who have difficulties in paying their debts aim to provide more active and efficient solutions in practice and to protect the balance of rights and interests between creditors and debtors. In terms of its effects, the concordat process has important consequences on the rights of creditors arising from the law of pursuit. So much so that during the concordat process, the debtor is given a deadline, and during this period, most of the rights of the creditors are limited by the injunctions given by the court. In this regard, in the new regulations introduced to our law in 2018, the reform made in the Swiss Law in 2013 was taken as a precedent and the limitations in question were expanded. Creditors are restricted from collecting their receivables from the debtor with the barter and offset ban imposed in accordance with Article 200 of the law, which is one of these restrictions and is the staple topic of the study. In the present study, the barter and set-off ban will be examined and some problems observed in practice in terms of creditors and especially creditor banks during the concordat process and the solution suggestions offered to eliminate these problems will be discussed.