COVID-19 ile birlikte değişen rekreasyon algısı: Bekleme salonlarında bir araştırma
Changing recreation perception with COVID-19: A research in waiting rooms
- Tez No: 739182
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
COVID-19 pandemisiyle beraber sosyal yaşamda birçok değişim yaşandığı gibi, rekreasyon algısında da değişim gerçekleşmiştir. Pandemiyle birlikte hemen her alanda yeni normallere doğru bir yönelimin olduğu gözlemlenmektedir. Değişimin yaşandığı alanlardan biri de pandemiyle artan boş zamanı değerlendirme biçimleridir. Bu çalışmanın amacı, küresel çapta etkili olan COVID-19 virüsü ile artan boş zamanla birlikte rekreasyon algısındaki değişimlerin araştırılmasıdır. Bu bağlamda, bekleme salonlarında geçen boş zamanların hangi araçlarla değerlendirildiği, pandemiyle birlikte ne tür değişikliklere eğilim gösterildiği araştırılmıştır. Çalışmada araştırma alanı olarak diş kliniği bekleme salonu incelenmiş, bekleme salonundaki hastalar gözlemlenerek bekleme sürelerini hangi araçlarla değerlendirdiği ortaya konulmuştur. Boş zamanı değerlendirme anlamında bekleme salonlarının fiziksel ortamının ve hizmet sunumunun, bireylerin rekreasyon algısı üzerindeki etkisi büyüktür. Bekleme salonlarındaki rekreasyon aktiviteleri, bireylere fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan önemli fayda sağlamakta, onların yaşam doyumlarını ve hizmet kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Çalışma, pandemi sürecinde bekleme salonunda yer alan bireylerin boş zaman aktivitelerinin neler olduğu sağlık sektöründe gözlemlemekte, hastaların bekleme süreleri boyunca hangi etkinliklere yoğunlaştığını, sunulan boş zaman değerlendirme aktivitelerini hangi süre ve çeşitlilikte kullandıklarını deneyimsel gözlem yaparak ele alması bakımından gelecek çalışmalara ışık tutmaktadır. Bu çalışma, toplumları psikolojik, fizyolojik, ekonomik ve sosyolojik olarak etki altında bırakan COVID-19 pandemisi esnasında yürütülmesi ve bekleme salonlarındaki boş zaman algısını ele alan başka bir çalışmanın bulunmaması nedeniyle de diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır. Çalışmanın bu yönüyle alan yazındaki boşluğu dolduracağı ve literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the COVID-19 pandemic, there have been many changes in social life, as well as a change in the perception of recreation. With the pandemic, it is observed that there is a tendency towards new normals in almost every field. One of the areas where change is experienced is the ways of making use of the leisure time that has increased with the pandemic. The aim of this study is to investigate the changes in the perception of recreation with the increasing leisure time due to the globally effective COVID-19 virus. In this context, it has been researched with which tools the leisure time spent in the waiting rooms is used and what kind of changes are tended with the pandemic. In the study, the waiting room of the dental clinic was examined as a research area, the patients in the waiting room were observed and it was revealed with which tools they evaluated their waiting times. The physical environment and service provision of the waiting rooms in terms of leisure time have a great impact on the recreation perception of individuals. Recreation activities in waiting rooms provide important physiological, psychological and social benefits to individuals and positively affect their life satisfaction and service quality. The study observes the leisure activities of the individuals in the waiting room during the pandemic process, and sheds light on future studies in terms of experientially observing which activities the patients concentrate on during their waiting period, and in which time and variety they use the leisure time activities offered. This study differs from other studies in that it was conducted during the COVID-19 pandemic, which affected societies psychologically, physiologically, economically and sociologically, and that there is no other study that deals with the perception of leisure in waiting rooms. With this aspect of the study, it is thought that it will fill the gap in the literature and make an important contribution to the literature.