Performance optimization in PbS quantum dot based infrared thin-film photodetectors
PbS kuantum noktacık içeren ince film fotodedektörlerde performans optimizasyonu
  1. Tez No: 739187
  2. Yazar: İREM SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ÇELEBİ, DOÇ. DR. KUROŞ SALİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kızılötesi (KÖ) bölgesinde görüntüleme, uzaktan algılama, kameralar gibi çeşitli alanlardaki uygulamaları nedeniyle büyük bir ilgi görmüştür. Kısa dalga kızılötesi (KDKÖ) aralığındaki fotonlar, atmosferdeki parçacıklar tarafından daha az saçılır. Sonuç olarak, KDKÖ ışığı güçlü nüfuz etme özelliklerine sahiptir ve kötü hava koşullarında bile keskin görüntülemeye olanak tanır. Öte yandan, elektronikte önemli olan silikon, algılama ve görüntüleme için endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, silikonun absorpsiyon kapasitesi 1100 nm'nin üzerinde önemli ölçüde azaldığından, KDKÖ'de görüntüleme, silikonun üzerine entegre edilecek alternatif materyaller gerektirir. Boyutu ve ayarlanabilir bant aralığı nedeniyle, çözümle işlenebilir kuantum nokta (KN) fotodedektörler, KDKÖ duyarlılığı sağlar. Silikon substratlarla uyumludurlar. Döndürerek kaplama gibi düşük maliyetli ve çeşitli teknolojiler kullanılarak silikon substratlara bağlanabilirler. Ancak, iyi performans elde etmek için KN fotodedektörlerin düşük karanlık akıma ve yüksek harici kuantum verimliliğine sahip olması gerekir. Bu amaçla, yük taşıma katmanları, karanlık akımı bastırmada önemli bir rol oynadıkları için uygun şekilde ayarlanmalıdır. Bu tezde, kurşun sülfat (PbS) kuantum nokta tabanlı fotodedektörlere farklı delik taşıma katmanları ve elektron taşıma katmanları kullanılarak performans optimizasyonu yapılmıştır. Yeni taşıma katmanları içeren fabrikasyon cihazları karakterize etmek için çeşitli karakterizasyon yöntemleri (örneğin, harici kuantum verimliliği-voltaj/dalga boyu, akım-voltaj, absorbans ölçümleri) kullanıldı. Daha yapısında taşıma katmanları olarak en iyi performans gösteren malzemeler kullanılmıştır. Son aşama olarak, ürünün maliyetini düşürmek ve üretim sürecini daha kolay hale getirmek için emici tabakanın inceltilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of its applications in areas ranging (e.g. remote sensing, cameras), imaging in the infrared (IR) range has garnered considerable attention. Photons in the short wave infrared (SWIR) range are less scattered by the particles in the atmosphere. As a result, SWIR light has strong penetrating qualities, allowing for sharp imaging even under poor weather conditions. Silicon, on the other hand, as significant in electronics, is commonly deployed in the industry for detection and imaging. However, because silicon's absorption capacity decreases dramatically beyond 1100 nm, imaging at SWIR requires alternate materials to be integrated atop silicon. Because of its size and tunable bandgap, solution-processable quantum dot (QD) photodetectors provide SWIR sensitivity. They are compatible with silicon substrates. They may be connected to silicon substrates utilizing low-cost and diverse technologies such as spin coating. However, in order to achieve good performance, QD photodetectors must have low dark current and high external quantum efficiency. To that aim, charge transport layers should be tuned properly since they play an important role in suppressing dark current. In this thesis performance optimization was done by employing different hole transport layers and electron transport layers into the lead sulfide (PbS) quantum dot based photodetectors. Various characterization methods (e.g., external quantum efficiencyvoltage/ wavelength, current-voltage, absorbance measurements) were used to characterize fabricated devices that include novel transport layers. Followingly, best performing materials as transport layers were used in the structure of the photodetector which is on a silicon substrate that mimics CMOS ROIC structure. As a final step, studies were carried out to thin the absorber layer in order to reduce the cost of the product and make the production process easier.