Kamu kesimi borçlanma gereği ve finansman yöntemlerinin ekonomiye etkileri
Public sector borrowing requirement and influences of financing methods on the economy
- Tez No: 73920
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Ülkemizde olduğu şekilde vergi gibi asli gelir kaynağını ikinci planda tutan ülkeler, kamu borçlarının geri ödeme dönemlerinde ciddi finansal krizlerle karşılaşmışlardır. Son 10-15 yıldır uygulanan politikalar kapsamında, konjonktürün de etkisiyle kaynak sağlamada kolay bir yöntem olan borçlanma vergilemeye tercih edilmiştir. Zira vergileme uygulanması zor, sonuçları her zaman kestirilemeyen ve tepki toplayıcı bir yöntemdir. Bununla beraber düzenli ve geri dönüşsüz kamu gelirlerinden olan vergileme yerine borçlanmayı ikame eden politikalar toplumun yüksek gelir kesimlerini vergi yükünden kurtardığı gibi rant zenginleri türetmektedir. Bu tür politikaların artık maddi temeli tüketilmiş durumdadır. Son yıllarda konsolide bütçenin yaklaşık %6-7'si yatırım harcamalarına ayrılırken, %30'unu faiz ödemeleri oluşturmaktadır. Yatırım harcamalarının konsolide bütçe içindeki payı sürekli düşmektedir. Yetersiz bütçe geliri nedeniyle devletin en büyük borçlanıcı olmaya başladığı süreçte ekonominin zaten sınırlı ölçüde yaratabildiği tasarruflar mali piyasalardan çekilmekte ve tasarruf yatırım dengesi bozulmaktadır. Kamu kesimi borçlanma gereğindeki (KKBG) sürekli artışlar yatırımlara ayrılan kaynağı azalttığı gibi özel girişimcilerin ellerindeki fonların reel yatırımlar yerine spekülatif yatırımlara yönelmesine yol açmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi iç tasarruf ve yatırım oranları düşük olan ülkelerin GSMH büyüme hızını istenen düzeye getirmesi ve enflasyonu kontrol altına alması imkansızdır. Diğer yandan bu tür ülkeler dış kaynağa fazla bağımlılık duyarlar ve sıklıkla dış borç krizi, sıcak para şoku gibi dengesizliklerle mücadele etmek zorunda kalırlar. Bu nedenle devletin mali krizinin biran önce aşılması temel bir öncelik olmalıdır. Belirliten hedefe ulaşılmasında Kamunun kendisini yeni baştan tanımlayarak, buna uygun politikalar geliştirmesi ve bu kapsamda mali disiplinin biran önce sağlanması zorunludur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tax is an essential income resource. By reason of considering tax income at secondary importance, as public debts are repaymented countries like Turkey are exposed serious finance crisis. Within present conjuncture, at the last 10-15 years policy makers prefered borrowing for public income. Because borrowing is easy to application but taxation is a difficult method for government; results of taxation are generally unpredictable and a new tax usually provokes a hostile reaction from the society. Nevertheless taxation is stable income source and it is not necessary for the Government to pay back. If the countries substitute borrowing for tax, high income parts of the society can avoid taxes so that rich groups by rent-seeking are appeared by the policy makers. For these reasons borrowing policy is not applicable anymore. At the last years, as only 6-7% of the consolidated budgets are allocated to the investment expenditure, 30% of the consolidated budgets expend on debt interest service. Government expenditure on investment is decreasing permanently. In connection with insufficient budget income, public sector is the greatest borrower. In conclusion limited saving in economic system is absorbed by public sector so the equilibrium between saving and investment is lost. By means of increasing Public Sector Borrowing Requirement (PSBR), funds earmarked for investment are gradually decreasing. On the other hand in place of real sector, the funds of private enterprise turn towards speculation. If the domestic saving and investment in a country are not enough, the ratio of growth is not be realized on the level aimed and the inflation cannot be restricted. As a result of over dependence on external resources, these countries have to confront very frequently the problem of external debt crisis or the shock of hot money. In brief financial crisis of the public sector have to be solved urgently. Public sector have to be described again. By means of new policies in accordance with this description, financial discipline have to be managed. Because circumstances make this necessary.