Türk İş Hukukunda sözleşmenin değişen duruma uyarlanabilirliği
The Adaptation capability of the contract to the changing conditions in the Turkish Law of Business
  1. Tez No: 73919
  2. Yazar: SERDAR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Sözleşme hukukunda, tarafların sözleşme özgürlüğü ve hukuk kuralları çerçevesinde kurmuş oldukları sözleşme tarafları bağlar. Taraflar, her ne olursa olsun kurmuş oldukları sözleşmeyi aynen yerine getirmekle yükümlüdürler. Sözleşme kurulduktan sonra, tarafların özel durum ve ilişkilerinde veya ekonomik ve sosyal durumlarda ortaya çıkan değişikliklere itibar edilmemeli; sözkonusu değişiklikler sözleşmeyi etkilememelidir. Bu, hukuki güven ve dürüstlük (M.K. md. 2) kuralının da bir gereğidir. Ancak, hal böyle olmasına rağmen, sözleşmenin kurulmasından sonra durum ve şartlarda öyle değişiklikler ortaya çıkar ki, artık sözleşmenin (edimlerin) aynen yerine getirilmesini beklemek (istemek), adalet, hakkaniyet ve dürüstlük (M.K. md. 2) kuralına uygun düşmeyecektir. Bu bağlamda, sözkonusu düşünce, iş hukukunda da geçerli olacaktır. İş ilişkilerinin dinamik yapısı göz önünde bulundurulacak olursa, hizmet sözleşmelerinin ve toplu iş sözleşmelerinin değişen duruma uyumu sorunu kendisini hissettirecektir. Tarafların sözleşmelere durumun (şartların) değişebileceği ihtimaliyle revizyon ve değer kayıtlan koymaları, değişen duruma uyumun önemini göstermektedir. Çalışmamızın temel amacı, sözleşmenin değişen duruma uyarlanması konusunun teorik temelini ortaya koymaktır. Bu sebeple, çalışmamızı üç bölümde toplayarak, ilk bölümde konuya ilişkin temel kavram ve teorilere yer vermiş bulunmaktayız. Bu bölümde, tarafların sözleşme özgürlüğü ve hukuk kuralları çerçevesinde kurmuş oldukları sözleşmenin tarafları bağlaması ve aynen yerine getirilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, sözleşmenin uyarlanması kavramı ve çeşitleri hakkında teorik ve uygulamaya yönelik bilgi verilmiştir. Özellikle, yargısal (hakim tarafından yapılan) uyarlama konusu, şartlan ve sonuçlan üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, uyarlamanın iş hukukuna, yani hizmet sözleşmesi ve toplu iş sözleşmesine uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Başka bir deyişle, hizmet sözleşmesinin değişen duruma uyarlanması, toplu iş sözleşmesinin (hükümlerinin) sonradan taraflarca değiştirilmesi ve hakim tarafından değişen duruma uyarlanması konulan üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the law of contracts, the contract established by the parties in accordance with the contracting freedom and legal rules is binding for the parties. The parties are in any case liable to comply with the contract they have established word by word. After the contract is established, no changes arising concerned with the private positions and relations, or economical and social positions of the parties should be taken into consideration; such changes should not effect the contract. This is also necessary for the rule of legal reliance and bona fides. However, after the contract is established, such changes occur in the situations and conditions that it may not be any more fit according to the rules of justice, equity, and bona fides (Civil Code, Article 2) to expect (request) that the contract (acts) is complied word by word. In this context, the thought mentioned will also be applicable in the law of business. If the dynamic structure of the business relations is taken into consideration, the question such that service contracts and overall labour contracts are adapted to the changing condition will show itself. The basic aim of our study is to bring up the theoretical fundementals of the question concerning the adaptation of the contract to the changing conditions. For this reason, collecting our study in three chapters, we introduced the basic concepts and the theories concerning the question in the first chapter. In this chapter, we emphasized on that the contract being binding over parties who have established it in accordance with contracting freedom and legal provisions, and it should also be complied with word by word as per the conditions at the time of establishment. In the second chapter, we gave theoretical and applicative information about the concept of contract adaptation, and its types as well. Especially, we emphasized on the question concerning juridical (made by judge) adaptation, its conditions and results. In the third chapter, we discussed whether the adaptation can be applied to the law of business, i.e. service contracts and overall labour contracts. In other words, we brought out the adaptation of the service contract to the changing conditions, and changes over the provisions of the overall labour contract by the parties and its adaptation by judges later on.