Endüstri 4.0'ın ekonomiye ve bankacılık sektörüne etkileri
Effects of Industry 4.0 on the economy and banking sector
- Tez No: 739209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKBAL KARATAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İnsanlık tarihinde üç sanayi devriminden söz etmek mümkündür. Bunlardan her birinin insanların yaşayış biçimlerinde ne büyük değişiklikler yarattığını gözlemlemek mümkündür. İlk sanayi devrimi buhar makinasının keşfiyle başlar. İkinci sanayi devrimi ise petrolün yaygın kullanımı ve üretim bandı teknolojisinin kullanımına tekabül eder. Üçüncüsü bilgisayar teknolojilerinin kullanımı ve elektrik-elektronik alanında yaşanan enformasyon devrimleridir. Son sanayi devrimi ise Endüstri 4.0 olarak karşımıza çıkmaktadır. Endüstri 4.0 otonom robotların, siber-fiziksel sistemlerin yapay zekâyla insan beynine entegre edileceği ve internetin de kullanımıyla robotlarla iletişimin kurulacağı, akıllı üretimin mümkün olacağı gerçeğine dayanır. Bu bağlamda çalışmada, Endüstri 4.0, G-20 ülkeleri özelinde incelenmiş, G-20 ülkeleri, Endüstri 4.0 göstergelerinden; iletişim teknolojileri, mobil internet aboneleri, kablosuz internet aboneliği, internet kullanıcıları, internet bant genişliği, ileri teknoloji ihracatı gibi önemli göstergeler açısından karşılaştırmalı analize tabi tutulmuş, sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmada Endüstri 4.0 kavramsal açıdan ele alınmış, temel bileşenleri ayrıntılı incelenmiş, ek olarak dördüncü sanayi devriminin ekonomiye ve finans sektörüne etkileri saptanmıştır. Çalışma bu anlamda bir derleme niteliği taşımaktadır. Endüstri 4.0'ın bütün üretim biçimlerini, ekonomileri, devletleri, girişimcileri ve iş yapış biçimlerini etkilemesi, bu konunun önemine ve çalışılmasına esas oluşturmuştur. Ek olarak, G-20 ülkeleri, yani dünyanın en büyük 20 ekonomisinin dördüncü sanayi devriminden ne denli etkilendiğinin saptanmasının alana katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is possible to talk about three industrial revolutions in human history. It is possible to observe what great changes each of these made in the way people live. The first industrial revolution begins with the invention of the steam engine. The second industrial revolution corresponds to the wide spread use of oil and the use of production line technology. The third is the use of computer technologies and information revolutions in the field of electrical and electronics. The last industrial revolution appears as industry 4.0. Industry 4.0 is based on the fact that autonomous robots and cyber-physical systems will be integrated into the human brain with artificial intelligence and that communication with robots will be established with the use of the internet and intelligent production will be possible. In this context, in this study, industry 4.0 has been examined specifically for G-20 countries, and G-20 countries are among the industry 4.0 indicators; Comparative analysis was made in terms of important indicators such as communication technologies, mobile internet subscribers, wireless internet subscriptions, internet users, internet bandwidth, advanced technology exports, and the results were interpreted. The fact that Industry 4.0 affects all forms of production, economies, states, entrepreneurs and ways of doing business has formed the basis for the importance and study of this subject. In addition, it is thought that determining how much the G-20 countries, namely the world's 20 largest economies, were affected by the fourth industrial revolution may contribute to the field. In the study, industry 4.0 was discussed conceptually, its main components were examined in detail, and its effects on the economy were determined. In this sense, the study is a compilation.