Petropolitik çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan ilişkileri
Relations with United States and Saudi Arabia within the petropolicy framework
- Tez No: 739208
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Energy, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Enerji insanlık tarihinden itibaren hayatın devamlılığı için önemli bir girdidir. 19. yüzyılın sonuna doğru hayatımıza giren petrol enerjisi ile devletlerin ulusal ve uluslararası politikaları enerji eksenli şekillenmiştir. Yaklaşık iki asırdır hayatımızda olan petrol her alanda alternatifinin pek mümkün olmaması nedeniyle yakın bir gelecekte de dünya gündemini belirleyen bir güç olacaktır. Bu çalışmada petropolitik çerçevesinde petrolün, geçmişten günümüze kadarki önemli dönüm noktalarında etkisi saptanmıştır. Ayrıca, petropolitiğin Suudi Arabistan- Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerini nasıl etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma boyunca literatür taraması yapılmıştır. Sonuç olarak iki ülke ilişki ve politikalarının petrole göre şekillendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important input for the continuity of life since the history of humanity. With the oil energy that entered our lives towards the end of the 19th century, the national and international policies of the states were shaped around energy. Oil, which has been in our lives for nearly two centuries, will be a power that determines the world agenda in the near future, since its alternative is not possible in every field. In this study, the effect of oil on important turning points from the past to the present has been determined in the framework of petropolitics. In addition, it has been tried to determine how petropolitics affects Saudi Arabia - United States relations. A literature review was conducted throughout the study. As a result, it has been observed that the relations and policies of the two countries are shaped according to oil.