Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamada döngüsel ekonomi ve eko-inovasyon: AB ve Türkiye örneği
Circular economy and eco-innovation in ensuring sustainable development: The example of the EU and Türkiye
- Tez No: 867535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜREŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Doğrusal ekonomi modeli ekolojik ve sosyoekonomik dengeleri bozmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma anlayışı çerçevesinde yeni, alternatif bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda döngüsel ekonomi modeli öne çıkmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ve döngüsel ekonominin gerçekleştirilebilmesinde eko-inovasyona gerek duyulmaktadır. Eko-inovasyon, yeni veya önemli ölçüde iyileştirilmiş ürün, süreç, örgütsel ve pazarlama yönteminin ve çözümlerinin geliştirilmesini sağlayarak sürdürülebilir kalkınmanın ve döngüsel ekonominin gerçekleştirilmesinde rol oynamaktadır. Bu çalışma kapsamında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ilişkisi göz önünde bulundurulup Eco-Innovation Scoreboard (Eco-IS [Eko-İnovasyon Puan Tablosu]) endeksi içeriğinden yararlanılarak 2013-2020 yılları için AB üyesi ülkeleri ve Türkiye'yi kapsayan (toplam 28 ülke için), 3 bileşene ait 7 değişkenden oluşan Eko-İnovasyon Puanı (Eko-İP [Eco-Innovation Point-Eco-IP]) endeksinin oluşturulmasına, hesaplanmasına ve sonuçlarının incelemelerine yer verilmektedir. Eko-İP endeksi sonuçlarının karşılaştırılmasında Türkiye eko-inovasyonda geride kalan ülkeler arasında yer almasıyla birlikte yıllar içinde eko-inovasyonda geliştiği görülmektedir. Çevre teknolojileri patentinin az ve su verimliliğinin düşük olması eko-inovasyonda geride kalmasında başlıca etkili olan unsurlar olarak görülmektedir. Eko-inovasyonda ilerleme sağlayabilmek için özellikle çevre teknolojileri patentlerinin ve su verimliliğinin artışını sağlayacak politika önerileri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The linear economy model disrupts ecological and socioeconomic balances. A new, alternative approach is needed within the framework of sustainable development understanding. In this context, the circular economy model stands out. Eco-innovation is needed to achieve sustainable development and circular economy. Eco-innovation plays a role in realizing sustainable development and the circular economy by enabling the development of new or significantly improved products, processes, organizational and marketing methods and solutions. Within the scope of this study, considering the relationship between the European Union (EU) and Turkey and using the content of the Eco-IS (Eco-Innovation Scoreboard) index, the Eco-IP (Eco-Innovation Point) index consisting of 7 variables belonging to 3 components, covering EU member countries and Turkey for the years 2013-2020 (for a total of 28 countries), was created, calculated and An analysis of the results is included. The creation , calculation and analysis of the results of the Eco-IP index are included. In the comparison of the results of the Eco-IP index, it is seen that Turkey has developed in eco-innovation over the years, as it is among the countries that lag behind in eco-innovation. The lack of environmental technologies patents and low water efficiency are the main reasons for falling behind in eco-innovation. In order to make progress in eco-innovation, policy recommendations should be developed to increase environmental technology patents and water efficiency.