Uluslararası işletmelerde yönetim organizasyon sorunları (Türkiye örneği)
Problems of management organization the multinational companies (Turkey sample)
  1. Tez No: 73924
  2. Yazar: MUHAMMET KABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELAMİ SARGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Uluslararası işletmeler günümüzde dünya ticaretine ve ekonomisine etki eden, yönlendiren temel kuruluşların başında gelir. Uluslararası işletmelerde mülkiyet ve yönetim yapısı ge nellikle çok ulusludur. O nedenle yönetimde daha çok işletme amaçları ve şirket çıkarları ön plana çıkmaktadır. Uluslararası işletmelerde faaliyetlerin türüne ve nitelik lerine göre ihracat-ithalat, uluslararası bölüm, global yapılar (ürün, fonksiyon, coğrafi, matriks) gibi bir çok organizasyon yapıları vardır. Uluslararası işletmelerde organizasyon sorunlarının bir çok nedeni olmasına rağmen biz bu sorunları; kültür, iletişim, koordinasyon, anlaşmazlık gibi dört temel başlık altında inceli yoruz. Sorunlar, daha çok dünyanın farklı ülkelerine dağılmış çok sayıda faaliyet, farklı kültürlere sahip personel yapıları farklı ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuki çevre ile çıkar çatışmaları nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Günümüzde ülkemizde, yabancı sermaye ile ilgili yasalar çerçevesinde bir çok uluslararası işletme faaliyet göstermek tedir. Bu işletmeler genellikle büyük çok uluslu işletmelerin uzantıları şeklindedir. Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası işletmelerin ı sorunları temelde koordinasyon kaynaklıdır. Bunu kültür, iletişim ve çatışma kaynaklı sorunlar izlemektedir. Ancak, koordinasyon, iletişim ve çatışmaya kültürün etkilerini düşündüğümüzde kültü rün temel bir etken olduğu ortaya çıkmaktadır. Gelecekte Dünya ile her alanda rekabet edebilecek Türk işletmelerine doğru.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Nowadays, multinational companies are among the basic institutions influencing and shaping the world trade and economy. The ownership and administrative structure in the multinational companies are generally multinational. Consequently, the management goals and company interests are primary concerns. In multinational companies, there are many organisation types; such as import-export, international department, global structure (product, function, geography, matrix) in accordance with the type and characteristics of the activities. Although, there are various reasons of organisational problems, we will deal with the problems of multinational companies under four main titles which are culture, communication, coordination and dispute. These problems occur mostly because of different economic, social, political and legal environment, numerous activities in different countries of the world and different personnel structure. Currently, there are several multinational companies operating in our country within the framework of laws related to foreign capital. These companies are mostly branches of giant multinationals. The problems of multinanional companies operating in Turkey mostly stem from coordination followed by problems of culture, communication and clashes. However, when we think of the effects of culture on coordination, communication and clashes, it is easily understood that culture is a primary factor. We hope the Turkish companies could compete with giant multinationals in every field in future.