İhracat büyüme ilişkisinin ampirik araştırması: Türkiye örneği 1980-1996
Export and economic growth: Empirical research for Turkish economy, 1980-1996
- Tez No: 73925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye ekonomisinde 1980 sonrası için iktisadi büyüme, ihracat, ithalat ve yatırım değişkenleri arasındaki 'nedensellik' ilişkilerini araştırmaktır. İhracata dayalı büyüme stratejisinin gündeme geldiği bu dönemde bu ilişkilerin araştırılması büyük önem kazanmaktadır. Çalışmanın içeriği sırasıyla şu başlıklardan oluşmuştur: Dünya ekonomisinde gözlenen hızlı globalleşme eğilimlerine gelişmekte olan ülkelerin katılımının nedenleri, ihracata dayalı büyüme ve ilgili kavramların açıklanması, ihracat ve iktisadi büyüme arasındaki ilişkiye yönelik ampirik araştırmalar ve teorik temelleri ve son olarak Türkiye ekonomisi için ampirik araştırma. Bu çalışmada Granger-nedensellik ve öngörü hatasının varyans ayrıştırması (ÖHVA) analizleri yapılmıştır. İncelenen dönemler 1980-1996 ile 1980-1989 alt dönemidir. Her iki dönemde de ithalatın Granger-nedensellik anlamında büyüme üzerinde etkili olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. İthalattaki hızlı artışın incelenen dönemdeki dış ekonomik ilişkilerin liberalizasyonuna dönük uygulamaların ve ekonomide dışa bağımlılığın sonucunda beklenen bir gelişme olduğu kabul edilebilir. İthalatın iktisadi büyüme üzerindeki hem diğer faktörlere göre, hem de uzun dönemdeki önemi, ÖHVA analizi ile yine tekrarlanmıştır. Türkiye ekonomisinde iktisat politikaları karar alıcıları/uygulayıcıları açısından gelecek yıllardaki en önemli alanlardan birisi, iktisadi büyümede belirleyici rol oynayan ithalatın finansmanı, yani 'dış borç yönetimi' olacaktır. 'İkili-açık' model çerçevesinde, giderek negatif yönde açılan dış ticaret dengesinin döviz gelirleri yetersizliğinin büyüme önünde kısıt oluşturmaması için kapatılması gerekmektedir. Analizlerde elde edilen bulguların değerlendirilmesine kesin bir yorum olarak değil, 'bilgi verici' nitelikte, diğer bir deyişle, ihtiyatla bakılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This Ph.D. thesis presents an analysis of time-series data for Turkey, in an attempt to ascertain the evidence for or against the export-led growth hypothesis. Turkey, after the policy regime change of 1980 from an import substitution industrialization strategy to a strategy of outward orientation, has often been cited as a succesful example of an export-led growth. Thus, Turkey appears to be a natural candidate for investigating this issue. The study also examines the direction of causation by handling properly two important issues in causality tests: the chacteristics of data, and the choice of optimal lags. We find that standart methods of detecting export-economic growth relationship using Granger causality test (i.e. whether knowledge of past export growth relationship improves the prediction of future GDP growth beyond predictions that are based on past GDP growth alone) may give misleading results if imports are not included in the system being analyzed. Another method which is also employed to research the long-run relationship between variables in the system is forecast error variance decomposition (FEVD). The results from FEVD support that import is the most important variable for explaining growth in the long-run, also. However, the finding results are inconclusive in evaluating competing hypothesis, but informative to theorisian and policy makers.