Marka iletişimi bağlamında marka kişiliğinin marka sadakati üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research about effect of brand personality on brand loyalty in the context of brand communication
  1. Tez No: 739268
  2. Yazar: GİZEM SON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Markaların iletişim sürecini etkili bir şekilde kullanarak tüketicilere farklı duygular ve deneyimler sunması marka kişiliklerine katkı sağlayacaktır. Marka kişiliği markaya tüketiciler tarafından eklenen kişilik özellikleri setine dayanır. Tüketiciler kendi kişiliklerini markalar ile ilişkilendirmeye başlamıştır. Bu oluşum marka ile tüketiciler arasında ilişki kurulması, marka iletişimi çalışmalarını yönlendirmesi ve marka sadakatinin gerçekleşmesi bakımından son derece önemlidir. Bu çalışmada, marka iletişimi bağlamında marka kişiliği boyutlarının marka sadakati üzerindeki etkisinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, araştırma Jeans markası kullanan 428 katılımcı ile online anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, marka iletişimi bağlamında marka kişiliği boyutlarının marka sadakati üzerindeki etkisinin ortaya çıkartılması amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; marka kişiliği boyutlarından“samimiyet”,“ustalık”,“seçkinlik”ve“sertlik”değişkenlerinin araştırmada bağımlı değişken olan“marka sadakati”üzerinde etkili oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
By using communication process brands offer different emotions and experiences to consumers, thus brands will contribute to brand personalities. Brand personality based on consumrers' personality traits set added to a brand. Consumers began to identify their personalites with brand. So this is too important in terms of establishing a relationship between brand and consumers, leading brand communication studies and creating brand loyalty. This study aimed to find out the effect of brand personality dimensions on brand loyalty in the context of brand communication. To reveal this purpose online survey was used and 428 participants who used a Jean brand was reached. Correlation analysis was used to determine the relations between the studys' variables. Then, multiple regression analysis was used to determine the effect of brand personality dimensions on brand loyalty in the context of brand communication. As a result of the study, it has been determined that“sincerity”,“competence”,“sophistication”and“ruggedness”which are the dimesions of brand personlity has an effect on the dependent variable“brand loyalty”.