Türk kooperatifçilik eğitimi durum tespiti ve analizi
The Analyse and understanding of the education of Turk cooperatization
- Tez No: 73927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Türkiye'de kooperatifçilik hareketi Mithat Paşa'nın 1863 yılında“Memleket Sandıkları”nı kurması ile başlamıştır. Fakat kooperatifçilik eğitimi çalışmaları 1910 yılında İstanbul Öğretmen Okulu öğretim üyesi Ahmet Cevat Bey tarafından başlatılmıştır. Cumhuriyetten önceki dönemde İstanbul Mektebi Alisi, Hukuk Medresesi ve Mülkiyede İktisat dersleri içinde kooperatifçilik eğitimi de verilmiştir. Cumhuriyetten sonra Atatürk kooperatifçiliği Türkiye Cumhuriyeti 'nin ekonomik rejimi olarak görmüştür. Bu dönemde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde Sosyoloji, İçtimai Politika ve Kooperatifçilik adlı kürsü içinde kooperatifçilik dersleri verilmiştir. 2 Ekim 1931'de İstanbul Üniversitesi bünyesinde Türk Kooperatifçilik Cemiyeti kurulmuştur. Bu cemiyet günümüzde“Türk Kooperatifçilik Kurumu”adıyla Ankara'da faaliyetlerine devam etmektedir. Günümüzde Bolu Meslek Yüksekokulu, Kuyucak Meslek Yüksekokulu ve Alaşehir Meslek Yüksekokulu'nda kooperatifçilik eğitimi verilmektedir. Bu yüksekokulların kooperatifçilik programlarının toplam kontenjanı 130 kişidir. Ayrıca Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi'nin Sosyal Bilimler Enstitülerinde kooperatifçilik yüksek lisans programları sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The cooperatination movement in Turkey has storted with the foundation of“Memleket Sandıkları”by Mithat Paşa in 1863. However the cooperatination education has been started by Ahmet Cemal, who was an academic in Istanbul Öğretmen Okulu, in 1910. In the prerepublican period, cooperotination education was given within the Economics lectures in Istanbul Mekteb-i Ali, Hukuk (Law) Medresesi, and Mülkiye. After the foundation of Turkish Republic, Atatürk considered cooperatination as the economic regime of the republic. In this period cooperatination education was given in the sociology, Politics and cooperatination course of the faculty of Economics of Istanbul University. On the 2nd of October in 1931, Turkish cooperatination Cemiyet was founded within Istanbul University. This foundation continiues ist activities in Ankara with the name of“Turkish Cooperatination Foundation.”Now, the cooperatination education was performed in Bolu, Kuyucak and Alaşehir occupctional High schools. The total contingent of the programmes of these High Schools is 130 people. In addition,“cooperatination master programmes”are performed in the Social Science Institutes of Gazi University, Anadolu University and Marmara Universtiy.