Değişim mühendisliği ve Türkiye şartlarına en uygun değişim mühendisliği modeli
Reengineering and the best reengineering model for Turkey
- Tez No: 73928
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Gelişen teknolojiler, personel yönetiminden, envanter yönetimine, fabrika çizelgelemesinden, depolamaya varıncaya kadar, işletme bünyesindeki her bölümü etkilemektedir. Bu da teknolojinin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için, metodlar geliştirme gereğini ortaya çıkarmakladır. Bu metodlar geliştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bugüne kadar organizasyonların kendilerine has kültürü idi. Artık son uygulanan metodlar, bu kültürleri de belli ana boyutlar haricinde ve gelişen teknolojilerin paralelinde değiştirmektedir. Son yılların en popüler metodlarından biri Değişim Mühendisliği (Reengineering veya Business Process Redesign)'dir. Batı'da büyüme hızı yavaşlayan ya da ekonomideki karışıklığın etkisiyle düşüşe geçen işletmeler, can simidi olarak Değişim Mühendisliği 'ne sarılmışlardır. Bunun sonucunda da Değişim Mühendisliği A.B.D. ve Batı Avrupa ülkelerinde büyük, küçük, birçok işletmenin gündemine girmiştir. Bu sistemin özünde iş süreçlerinin ve sistemlerinin yeni baştan oluşturulması yatmaktadır. Yeniden yapılanma, bürokrasinin azaltılması, işgücünü daraltma, otomasyona geçme gibi kavramlarla karıştırılan Değişim Mühendisliği en basit şekilde yeniden başlama, yeniden tasarlama, baştan oluşturma anlamına gelmektedir. Değişim Mühendisliği organizasyondaki verimliliği ve iş akışlarını en uygun biçim ve seviyeye getirebilmek için organizasyonel yapıların, sistemlerin, politikaların yeniden tasarlanmasıdır. Değişim Mühendisliği, Japonların yalın, esnek, tam zamanında (just-in-time) üretim tarzları ile Amerikalıların işletmenin tepeden tırnağa yeniden dizayn edilmesi uygulamalarının geliştirilmesiyle ortaya çıkan yeni bir yöntemdir. Değişim Mühendisliğinde mevcut sistemi iyileştirmek gibi bir kaygı yoktur. Geleneksel yapı çöpe atılmakta, tüm iş yeni baştan düşünülmekte ve iş sürecinde radikal değişimlere gidilmektedir.Bu yöntemde işletmelere düşey yerine, yatay bakılmaktadır. Bir muhasebe bölümünü iyileştirip daha verimli hale getirmek yerine, işletmenin performansını önemli ölçüde artıracak süreçler üzerine yoğunlaşılmaktadır. İş bölümü azalmakta, süreç önem kazanmaktadır. Sonuçta maliyetler, kalite, hizmet ve zaman gibi göstergelerde çok büyük iyileştirmeler kaydedilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developing technologies effect all departments of a business enterprise such as personnel management, inventory management, scheduling and storage. This brings out a need to develop methods for using technology effectively. The most important thing in the process of developing these methods was the organizations particular culture. New methods are changing these cultures in parallel to developing technologies, without changing some main principles. Nowadays one of the most popular methods is Reengineering or Business Process Redesign. At the West, when their speed of development became slower or because of the effect of disorders of the economy, the companies had been directed to Reengineering as a life ring. As a result of this, big or small, a lot of companies put Reengineering on the agenda. The main idea of this point is to develop the business processes from scratch. Reengineering is confused with concepts like restructuring, reducing bureaucracy, restricting labor force, or passing to automation. In fact it simply means to begin from scratch, to redesign. Reengineering is planning the organizational structures, systems and policies for bringing productivity and work flows to the most appropriate level. Reengineering is a new method that is revealed from developing the practices of Japan's pure, flexible, just-in-time producing methods and American's designing the company again. Reengineering is not correcting the existing system. Traditional structure is eliminated and all business is planned again from the beginning and business processes are changed radically. At this method, companies are viewed horizantally instead of vertically. Instead of improving and making an accounting department more productive, processes that will increase companies performance are focused on. Division of labour is decreasing IIIand processes are becoming more important. At the end, indicators like costs, quality, service and time are improved. IV