Grameri Türkçe olan topluluklara Türkiye Türkçesinin öğretimi
Teaching Turkish Turkish to the communities who have Turkish grammer
  1. Tez No: 73926
  2. Yazar: EROL BARIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEMDAR MUSTAFA YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Asya Türk Cumhuriyetlerinden üniversite öğrenimi görmek için gelen öğrencilerin, Türk Dilini öğrenirken karşılaştıkları güçlükleri, uygulamalara dayanarak belirlediğimiz bu çalışma, bu alanda yeni öğretim stratejilerinin belirlenmesini ve dil öğretiminin sağlıklı yapılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma, öğrencilerin dil durumları ortaya konduktan sonra benzerlik ve farklılıklar dikkate alınarak materyallerin hazırlanması ve öğretim elemanının bu konularda bilgili ve hazırlıklı olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu sebeple tezimizde, lehçelerimiz arasındaki fonetik, morfolojik, sentaktik farklılıkların bilinmesi ve anlam kaymalarıyla, alfabe farklılıklarının gözönüne alınması gerektiğini vurguluyoruz. Aksi takdirde, öğrencilerin kendi lehçelerinden yaptıkları olumsuz aktarımlarla, Türkçeyi iyi öğrenememeleri durumuyla karşı karşıya kalmaktayız. Tezimiz, 17-18 yaşlarındaki bu gençlerin değişik bir ortama ve farklı şartlara uyum sağlamaları ndaki güçlüklerin de gözönüne alınması ve dil öğretimindeki aktivitelerin de, yaş grupları ve psikolojik durumlarına göre hazırlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which is conducted on application basis and aims at devising new teaching strategies and performing a healthy language teaching, determining hardships faced in Turkish language for those students who come from Asian Turkish Republics for the purpose of studying at universities. This study, after the students language level is understood, puts forward the necessity that materials should be prepared by taking the similarities and differences into consideration and that the teachers be well-educated and prepared on these subjects. For this reason, in our thesis, we emphasize the need to know the differences of phonetic, morphologic, syntactic among our dialects, the changes in meaning and alphabet differences. Otherwise, we encounter that students cannot learn Turkish as well as a result of the wrong transfers they do from their own dialects. Our thesis also puts forward that, the difficulties in getting used to the new conditions and environment should also be considered for the 17 or 18 year old teenagers. Also, it states that the activities done in language teaching should be prepared according to age groups and psychological conditions of the students.