Production, characterization, and evaluation of high porous and flexible carbon fabric from denim waste fabric as a resin reinforced composite material
Atık denim kumaşlardan yüksek gözenekli ve esnek yapılı karbon kumaş üretimi, karakterizasyonu ve reçine takviyeli kompozit malzeme olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 739277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyada her gün artmakta olan malzeme ihtiyacıyla birlikte farklı sektörlerde kullanılan hafif, yüksek dayanımlı ve kendine özgü birçok özellikler barındıran kompozit malzeme ihtiyacı da artmaktadır. Kompozit malzemeler arasında yerini koruyan ve her geçen yıl araştırmaları ve uygulamaları artmakta olan karbon esaslı malzeme takviyeli kompozitler; termal şoklara karşı dirençli, dayanımı yüksek, hafif ve düşük yoğunluğa sahiptirler. Karbon fiber takviyeli kompozit malzemelerin en büyük dezavantajı kullanılan hammaddelerinin ve üretimlerinin yüksek maliyetli olmasıdır. Dünya için bu denli bir öneme sahip malzeme üretimi için atık yönetimi değerlendirmesi yapmak olası maliyetlerde yüksek bir tasarruf elde etmenin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan tekstil sektöründeki atık kot kumaşlara karbonizasyon ve aktivasyon proseslerini uygulayarak, ileriye dönük yüksek maliyetli karbon fiber/reçine kompozit malzemelere alternatif kullanılabilecek esnek yapılı aktif karbon kumaşlar (AKK) üretilmiştir. Üretim için, literatürde yer alan farklı teknik ve parametrelerle denenmiş ve bununla birlikte karakterizasyon çalışmaları uygulanarak optimum üretim koşulları belirlenmiştir. Elde edilen aktif karbon bezleri, inşaat yapılarının güçlendirilmesi için kullanılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde, pamuklu denim atıklarından üretilen esnek yapılı aktif karbon bezlerinin, reçine takviyeli karbon kompozit malzemelerde kullanılmak için düşük maliyetli, çevreye dost alternatif bir etkin malzeme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The need for alternative materials in the world increases together with the need for light, high strength, and many unique features used in different sectors are also increasing. Carbon-based material-reinforced composites, which maintain their place among composite materials and whose research, and applications are increasing every year; they are resistant to thermal shocks, have high strength, are lightweight, and have low density. The biggest disadvantage of carbon fiber reinforced composite materials is the high raw material and production costs. Evaluation of waste management for the production of materials that are so important to the world is the basis for high savings in possible costs. In this study, flexible activated carbon cloth (ACC) that can be used as an alternative to high-cost carbon fiber/resin composites were produced by applying carbonization and chemical activation processes to waste denim fabrics in the textile industry. For production, it has been tried with different techniques and parameters in the literature, and in this way, the optimum production conditions have been determined by applying characterization studies. Activated carbon cloths obtained were used to strengthen a construction structure. When the results were evaluated, flexible activated carbon cloth produced from the waste of cotton denim was seen as a low-cost, environmentally friendly alternative effective material to be used as a carbon/resin composite material.