Ortaöğretim matematik dersi öğretim programlarının geliştirilme/revize süreçlerinin incelenmesi
Examining of the process of development/revision of secondary mathematics teaching curriculum in Türkiye
  1. Tez No: 739280
  2. Yazar: ÇAĞLA HATEM AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada; 2011 ve 2018 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından yayımlanan ortaöğretim matematik dersi ve 2010 yılında yayımlanan geometri dersi öğretim programlarının geliştirme (hazırlanma) sürecinde görev alan öğretim üyeleri ve matematik öğretmenlerinin deneyimlerinden yola çıkarak Türkiye'de matematik dersi öğretim programlarının geliştirilme veya revize edilme süreci incelenmiştir. Çalışmanın deseni nitel araştırma desenlerinden fenomenolojidir ve araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla seçilen toplam 14 tane öğretim üyesi ve matematik öğretmenidir. Veriler görüşme formu aracılığıyla yapılan görüşmeler, görüşmeler sırasında alınan ses kayıtları ve araştırmacı notları ile toplanmış ve bu veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, dinamik ve döngüsel olan program geliştirme sürecinin aşamaları olan ihtiyaç ve durum analizi, hedefler, planlama, uygulama ve değerlendirme başlıkları altında ele alınmıştır. Bu bulgulara göre; ihtiyaç ve durum analizi, hedefler ve planlamada yapılan çalışmaların literatürde bu aşamalara yönelik yer alan teoriler ve önerilere uygunluk gösterdiği, uygulama ve değerlendirme aşamalarının literatürde önerilen şekilde sistematik çalışmalarla gerçekleşmediği ve matematik öğretmenleri ve öğretim üyelerinin bu aşamalarda genellikle görev almadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the process of developing or revising the secondary grades mathematics curriculums which were published between the years 2011-2018 and the 2010 geometry curriculum in Türkiye by the Ministry of Education based on the experience of academic staffs and mathematics teachers who were appointed by the appointed by the Ministry of Education. The research method of the study is phenomenology, which is one of the qualitative research methods, and the participants of the study are a total of 14 faculty members and mathematics teachers selected through maximum diversity sampling from purposeful sampling methods. The data were collected through interviews conducted through the interview form, audio recordings taken during the interviews and researcher notes, and these data were analyzed using the descriptive analysis method. The findings of the study are discussed under the headings needs and situation analysis, objectives, planning, implementation and evaluation, which are the stages of the program development process that are dynamic and cyclical. According to these findings, the studies related with needs and situation analysis, goals and planning were carried out in accordance with the theories and recommendations contained in the literature for these stages but it has been determined that the implementation and evaluation stages are not carried out by systematic studies as recommended in the literature, and mathematics teachers and faculty members are not usually involved in these stages.