Morton Feldman'ın 'Piano and Orchestra' eserinin incelenmesi ile piyano ve orkestra için özgün müzik
An analysis of Morton Feldman's 'Piano and Orchestra' and original composition for piano and orchestra
  1. Tez No: 739281
  2. Yazar: DENİZ GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, başta inceleme konusu edindiği Piano and Orchestra eseri olmak üzere Morton Feldman'ın geç dönem orkestra yazısını ve inceleme konusu olan eserle aynı kategoride olan diğer solo çalgı ve orkestra eserlerinin, inceleme konusu olan eserin öncelikli tutulduğu bir bağlamda, sırasıyla, biçim, armoni ve orkestrasyon bakımından anlaşılabilir ve yanlışlanabilir bir tarifini yapmayı amaçlamaktadır. Hem eseri ait olduğu tarihsel bağlam içinde konumlandırarak, hem de tarihten bağımsız olarak, kullandığı malzeme ve biçimsel tercihlerin, bugün eserin gerçek dinleyici üzerinde bırakacağı estetik deneyim belit alınarak anlaşılmasının, bu çalışmanın eşit derecede önem ve özen gösterdiği hususlar olması amaçlanmıştır. İnceleme konusu olan kaynak eser şimdiye kadar oldukça kısıtlı sayıda akademik incelemenin konusu olmuştur. Bu metnin konusu olarak seçilmesinin sebeplerinden birisi budur. Fakat bununla beraber, bestecinin müziğinin nasıl okunacağı ile ilgili nihai bir model öneren bir kaynak bulmanın imkânsızlığı, başta bizleri sorunsuz çalışan böylesi bir model icat etmeye teşvik etse de, sonuç olarak, birbiriyle çelişse bile gerçekten bu müziğin hedefindeki estetiğin anlaşılmasını arzulayan pek çok farklı incelemenin bulunduğu bir ağın parçası olmanın ve böylesi bir ağın, bugün olduğu kadar gelecekte de Feldman'ın müziğini etkileyici bulan ve daha derinden anlamak isteyen herkesin anlamlı sorular ve cevaplar bulabileceği bir yaşama sahip olmasından fazlasını hedeflemenin beyhudeliğine duyulan inanç, bu incelemenin tonunda sıklıkla okurun karşısına çıkacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Morton Feldman, Amerikan Sanat Müziği, avant-garde, Çağdaş Müzik Analizi, Müzik ve Görsel Sanatlar, Müzik ve Edebiyat
Özet (Çeviri)
This Study aims to make an intelligible and falsifiable description of Morton Feldman's late orchestral writing, especially his works for solo instrument and orchestra while keeping it's focus on the titular piece, Piano and Orchestra (1975), in terms of form, harmony, and orchestration, respectively. Both to situate the work in it's proper historical context, and to understand, independent of it's historical significance, it's sound material and formal preoccupations, taking the affect it might have on today's audience as axiom, are aimed to be taken into consideration in equally important terms. The work in question has been the subject of only very limited number of academic studies up until this point. This is one of the reasons why it came to be the focus of this text. But it's important to point out that, while the impossibility of finding a conclusive model on how to read and comprehend the composer's oeuvre, may urge us to invent such a model in the early stages of such an inquiry, at the end of the day, the belief that any objective which aims more than becoming a part of a network which encompasses many different studies and analyses which are made with the desire of understanding the aesthetical framework of this particular music and to offer meaningful questions and anwers to whoever finds Feldman's music compelling and who wishes to understand it more profoundly, will prove to be fruitless, should occur frequently to the readers, embedded in this study's tone. KEYWORDS: Morton Feldman, American Art Music, avant-garde, Contemporary Music Analysis, Music and Visual Arts, Music and Literature.