Tenisçilerde imgeleme ve karar verme biçimlerinin incelenmesi
The examination of imaginary styles and decision formats in tennis players
- Tez No: 739305
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı tenis sporcularının imgeleme ve karar verme becerilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 114 tenisçi gönüllü katılmıştır. Katılanların 74 tanesi erkek 40 tanesi kadın sporcudur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sporda İmgeleme Envanteri ve“Karar Verme Stilleri”ölçeği kullanılmıştır. Sporcuların karar verme stillerini belirlemede, Scott ve Bruce (1995) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Taşdelen (2002) tarafından yapılan“Karar Verme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. İmgeleme biçimlerini tespit edebilmek için Halll ve arkadaşları (1998) tarafından geliştirilen ve Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Sporda İmgeleme Envanteri kullanılmıştır. Ölçek 21 soru ve 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçeğin alt boyutlarını;“Bilişsel İmgeleme”,“Motivasyonel Özel İmgeleme”,“Motivasyonel Genel Uyarılmışlık”ve“Motivasyonel Genel Ustalık”oluşturmaktadır. Çalışmada ikili grupların karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla grup karşılaştırmasında ANOVA testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the imagination and decision-making skills of tennis players. 114 tennis players voluntarily participated in the study. 74 of the participants are male and 40 of them are female athletes. The research used the Imagination Inventory in Sports and“Decision Making Styles”scale as data collection tools. The“Decision Making Styles Scale”, developed by Scott and Bruce (1995) and adapted to Turkish by Taşdelen (2002), was used to determine the decision-making styles of the athletes. In order to determine the imagery styles, the Sports Imagery Inventory, developed by Halll et al. (1998) and adapted into Turkish by Kızıldağ and Tiryaki (2012), was used. The scale consists of 21 questions and 4 sub-dimensions. The sub-dimensions of the scale;“Cognitive Imagery”,“Motivational Special Imagery”,“Motivational General Arousal”and“Motivational General Mastery”. In the study, t-test was used to compare paired groups, and ANOVA tests were used to compare more than two groups.