Seleksiyon ıslahı ile seçilmiş S2 kademesindeki fasulye hatlarının verim ve verim ögeleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of S2 level bean lines selected by selection breeding in terms of yield and yield components
  1. Tez No: 739319
  2. Yazar: BURAK GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, S2 kademesinde 22 yerel kuru fasulye hattında verim ve bazı verim öğelerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma; 2021 yılı vejetasyon döneminde Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme çiftliğinde kurulmuştur. Denemede kontrol amacıyla Önceler98 ve Göynük 98 çeşitleri kullanılmıştır. Tarla denemeleri tesadüf blokları deneme deseninde ve 3 tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Denemede incelenen tüm özelliklerde genotipler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Elde edilen verilere göre, çiçeklenme süresi 42.33-58.00 gün, bakla bağlama süresi 51.63-66.33 gün, bitki boyu 24.51-68.60 cm, ilk bakla yüksekliği 8.37-15.27 cm, bakla sayısı 15.67-58.53 adet, bakla uzunluğu 9.03-12.85 cm, baklada tohum sayısı 2.13-4.20 adet, bitkide tane sayısı 5-.57-228.47 adet, tane verimi 276.03-862.90 kg/da, yüz tohum ağırlığı 25.25-56.86 g ve protein oranı % 18.47-24.43 arasında değişim göstermiştir. Sonuçlar olarak, kontrol çeşitlerinden üstün genotipler ortaya çıkmıştır Tane verimi bakımından ISP34, ISP23, BUR14, ISP72, ISP31, BUR20, KON17, KON16 KON5 ve ISP 34 hatları Önceler98 çeşidinden daha yüksek verim değerlerine sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine yield and some yield components of 22 local dry bean S2 lines. Study was established in the trial farm of the Isparta University of Applied Sciences Faculty of Agriculture during the vegetation period of 2021. Önceler 98 and Göynük 98 cultivars were used as control in the experiment. Field trials were arranged in randomized block design with 3 replications. The differences between genotypes were found significant in all the features examined in the experiment. According to the data obtained; days to flowering 42.33-58.00 days, days to pod setting 51.63-66.33 days, plant height 24.51-68.60 cm, first pod height 8.37-15.27 cm, number of pods 15.67-58.53, pod length 9.03-12.85 cm, seeds per pod 2.13-4.20, seeds per plant 5-.57-228.47, the grain yield 276.03-862.90 kg/da, hundred-grain weight 25.25-56.86 g and the protein ratio varied between 18.47-24.43%. When the results are evaluated as a whole, genotypes that are superior to the control varieties in terms of the traits examined. In terms of grain yield, ISP34, ISP23, BUR14, ISP72, ISP31, BUR20, KON17, KON16 KON5 and ISP 34 lines had higher yield values than the cultivar Önceler 98.