Kültepe vesikalarında geçen nesnelerin fiyatları
The Object of pricies in Kültepe textes
  1. Tez No: 73932
  2. Yazar: L. GÜRKAN GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET M.Ö.2.Binyılın ilk çeyreğinde Mezopotamya'nın Asur bölgesinden ticaret amacı ile Anadolu'ya gelen Asur'lu tüccarların oluşturmuş olduğu kolonilere“Asur Ticaret Kolonileri”, bu devire de“Asur Ticaret Kolonileri Devri”adı verilmektedir. Anadolu'da geniş çapta ticarî faaliyetlerde bulunan Asur'lu tüccarlar, Anadolu'nun yazılı devirlerini başlatmakla kalmayıp, bırakmış oldukları belgelerle bu zaman da Anadolu'nun daha çok iktisadî, sosyal ve az da olsa siyasi hayatı hakkında bilgiler vermişlerdir. Bu yazılı belgelerde geçen her türlü nesnenin fiyatları tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde Asur Ticaret Kolonileri Devri öncesinde arkeolojik ve yazılı belgelere göre Mezopotamya Anadolu ilişkileri. 3.Binyılda Anadolu'da yaşayan kavimler ve Asur Ticaret Kolonileri Devrinde Anadolu'nun siyasi ve sosyal hayatı hakkında bilgiler sunulmuştur. Daha sonra bu devre ait yazılı vesikalarda geçen nesnelerin fiyatları ayrı ayrı bölümler içerisinde verilmiştir. Tezimizin birinci bölümünde yer alan köle ve hayvan fiyatları, Canlı Varlıkların Fiyatları başlığı altında belirtilmiş olup, fiyatlarda görülen değişikliğin nedenleri anlatılmaya çalışılmıştır. Tüccarların ticarî amaçlarının gerçekleşmesinde oldukça mühim bir yeri olan çeşitli tür ve kalitedeki kumaşların ve onların fiyatları, kendi aralarında tasnif edilerek kumaş fiyatları başlığı altında sunulmuştur. Takip eden bölümlerde ise işlenmiş malzemelerin fiyatları, yiyecek ve içecek fiyatları, gayr-ı menkul fiyatları ve maden fiyatları ele alınmıştır. Son bölümde ise yövmiye ve taşıma ile ilgili fiyatlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The colonies established by the merchants from Asur who had come to Anatolia from Asur region for trade in the first quarter of the second millennium B.C. are named as“Assyrian Trade Colonies”, and this period as“Assyrian Trade Colony Age”. The merchants from Asur who were trading in Anatolia not only started the written period but also revealed, through the inscriptions they have left, important information especially about economic and social, and alsa a little about a political life of Anatolia.The prices of the commodities mentioned in these inscriptions are the subject of our thesis. In the introduction part of our study information is given, in the ligth of archeological and writen manuscripts about Mesopotamia- Anatolia relations before“Asur Trade Colony Period”, about the tribes living in Anatolia in the third millennium B.C. and also about the political and social life of Anatolia in“Asur Trade Colony Period”. The prices of the items mentioned in the inscriptions that belong to that period are given in seperate sections. The prices of slaves and animals defined in the first section of our thesis are given under the title of“The prices of living things”and we try to explain the differences between the prices. Clothes of various types and quality and their prices that had an important role in the realization of trade purposes of the merchants are writen together with their prices, under the title of“The Prices of Immovable Real Property”. In the following sections, the prices of monufactured food and drink, Real property, and mine are listed. In the last section, the prices concerning the transportation and pension are included.