The impact of rising Kazakh nationalism on minorities in the post-Soviet nation-building
Sovyet sonrası ulus inşasında yükselen Kazak milliyetçiliğinin azınlıklar üzerindeki etkisi
- Tez No: 739333
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Kazakistan'da yükselen milliyetçilik bağlamında çoğunluk-azınlık ilişkilerine odaklanarak Kazakistan'daki ulus inşa sürecini incelemektedir. Kazakistan'ın ulus inşası politikalarına daha iyi bir bakış açısı kazandırmak için tez, öncelikle Sovyet sonrası ulus inşası deneyimlerini incelemekle birlikte Kazakistan'daki Rus İmparatorluğu ve Sovyet milletler politikalarının mirasına özellikle odaklanmaktadır. Ayrıca bu çalışmada devletin, bağımsızlık sonrası Kazak ulusunu inşa etmeye yönelik politikaları ortaya konacak ve Kazakistan'ın bu ulus inşa politikaları hem etnik hem de sivil milliyetçilik anlayışı açısından değerlendirilecektir. Diğer taraftan, ülke yönetiminin ulus inşa politikalarındaki rolü ve belirli azınlık grupları ile olan ilişkiler ile azınlık gruplarının temel haklarından bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines process of nation-building in Kazakhstan with concentrating on the nature of majority-minority relations regarding the rising nationalism in Kazakhstan. To gain a better perspective on Kazakhstan's nation-building policies, the thesis examines the post-Soviet nation-building experiences and the legacy of the Russian Empire and Soviet nationality policies particularly in Kazakhstan. Moreover, the state's nation-building policies attempt to construct Kazakh nation after independence are put forth and these nation-building policies of Kazakhstan are evaluated regarding both ethnic and civic conception of nationalism. It further argues the role of the governance in nation-building policies and relations with some particular minority groups and the main rights of minorities.