Village border disputes in Turkey, 1943-1960
Türkiye'de köy sınır anlaşmazlıkları, 1943-1960
  1. Tez No: 739348
  2. Yazar: TOLGA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez 1943-1960 yılları arasında ortaya çıkan köyler arası sınır anlaşmazlıklarını incelemektedir. Osmanlı İmparatorluğundan Cumhuriyet'e geçiş sürecindeki demografik değişim, köylülüğün Cumhuriyet rejimi için önemli bir kategori olarak ortaya çıkmasına yol açmıştı. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemin siyasi konjonktürü tarımsal üretim yapılarını dönüştürerek, makineleşme ve tarımsal ürün fiyatlarında artışa sebep olmuştu. Tam da bu sebeple, köylüler arasındaki arazi anlaşmazlıkları ciddi bir biçimde artış göstermişti. Yerelden gelen ekonomik temelli arazi paylaşım ve sınır belirleme talepleri, devlet aygıtı tarafından idari sınır anlaşmazlığı kapsamında değerlendirildi. Bu tez, temel olarak iki soruya cevap aramaktadır. Bunlardan ilki, köyler arasındaki sınırlar belirlenirken bürokratik aygıt tarafından kullanılan metot ve faktörlerin neler olduğudur. Bir diğeri ise, bürokratik aygıtın yerelden gelen sosyo-ekonomik temellere ne ölçüde cevap verebildiğidir. Bu çalışma, bu sorulardan hareketle, bürokratik aygıtın yönetimsel kaygılarıyla, köylülerin gündelik yaşamlarına dayandırdıkları talepleri arasındaki gerilimi çözümlemeye çalışmaktadır. Bunu yaparken, arşive yansıyan sınır tespit tutanaklarının nitel veri analizi yöntemiyle incelenmesi, bu çalışmanın temel metodolojisini oluşturur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the border disputes between villages that arose between 1943-1960. The demographic change during the transition from the Ottoman Empire to the Republican period led to the emergence of the peasantry as an important category for the Republican regime. Transforming the structure of agricultural production, the economic conjuncture of the post-World War II period led to mechanization and caused an increase in the prices of agricultural products. For this very reason, land disputes among the peasants have escalated significantly. The state apparatus construed economically based land sharing and border demarcation within the scope of the administrative border dispute. This thesis essentially seeks answers to two questions. The first is the methods and factors utilized by the bureaucratic apparatus in determining the borders between villages. The second is to what extent the bureaucratic apparatus was apt to respond to the socio-economic claims of the rural population. Based on these questions, this study attempts to analyze the tension between the administrative concerns of the bureaucratic apparatus and the socio-economic demands of the villagers as rooted in their daily lives. The main method for this study is using the qualitative data analysis method to look at the border detection reports in the republican archives.