Determinants of bank lending in Turkey
Türkiye'de banka kredilerinin belirleyicileri
- Tez No: 739347
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Banka kredileri, finansal sistemin en önemli unsurlarından biri olarak gerek reel ekonomiyi gerekse finansal piyasaları önemli ölçüde etkilemektedir. Kredilerin bu rolü, banka kredilerinin seyrini belirleyen dinamiklerin analiz edilmesini kaçınılmaz kılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de banka kredilerinin belirleyicileri incelenmiştir. Çalışmada, 2005Ç1-2019Ç4 dönemi seçilmiş, otoregresif dağıtılmış gecikme modeli kullanılmıştır. Bankacılık sektöründeki yerli para cinsi ve yabancı para cinsi mevduat hacmi, döviz kuru, reel GSYH, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve politika faizi gibi seçili değişkenler kullanılarak bankacılık sektöründeki toplam krediler, ticari krediler ve tüketici kredilerinin seyri açıklanmıştır. Çalışmada kurulan model sonuçları genel olarak, bankacılık sektörünün kredi verme kapasitesinin göstergesi olarak mevduat hacminin kredi hacmi ile pozitif ilişkide olduğu, ekonomik büyümenin kredi büyümesini teşvik ettiği, yerli paranın değer kaybının kredi büyümesine negatif etki ettiğini, enflasyonun ve politika faizi olarak seçilen gecelik borçlanma faizinin ise kredi hacmine anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ayrıca, çalışma kredi büyümesini açıklamada kullanılan değişkenlerin döneme göre (kısa ve uzun dönem) ve farklı kredi türlerine göre (bireysel ve ticari) farklı etkileri olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmanın literatüre katkısı banka kredilerinin kısa ve uzun vadeli olarak farklı kredi türleri için incelemesidir.
Özet (Çeviri)
As one of the most important elements of the financial system, bank loans significantly affect both the real economy and financial markets. As a result, it is crucial to analyze the determinants as well as the dynamics of bank loans through time. In this study, the determinants of total loans, corporate loans, and consumer loans in the banking sector of Turkey are examined for the period 2005Q1-2019Q4 via an Autoregressive Distributive Lag Model (ARDL). The volume of domestic currency deposits and foreign currency deposits in the banking sector, the exchange rate, real GDP, the consumer price index (CPI), and the policy rate are selected as the explanatory variables of the econometric models. Estimation results show that, as an indicator of the lending capacity of the banks, the loan volume is positively related to the deposit volume, economic growth encourages the loan growth, the depreciation of the domestic currency discourages the loan growth, and the overnight borrowing interest rate, as a proxy of the policy rate and inflation rate, showed no significant effect. Furthermore, the study demonstrates that the effects of the variables on credit growth differ depending on the term (short or long) and the type (consumer or corporate). This study contributes to the literature by analyzing bank loans in short and long terms for different loan types.