Agronomic and physiological parameters of genotypic nitrogen efficiency in oilseed rape (brassica napus l.)
Kolzada (brassica napus l.) genotipik azot etkinliğinde rol oynayan agronomik ve fizyolojik parametreler
- Tez No: 739352
- Danışmanlar: PROF. DR. WALTER J. HORST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Avrupadaki tarımsal üretimi yapılan bitkilerle kıyaslandığında kolza bitkisi (Brassica napus L.) hasattan sonra geride en cok azot birikimi gösteren bir bitkidir. Bunun iki nedeni vardır, bun-lardan birincisi, generatif dönemde topraktan bitki tarafından alınan azotun düşüklügü, diğeri ise bünyeye alınmış olan azotun vejetatif organlardan daneye geri-mobilizasyonunun tamamla-namamasıdır. Bu nedenle hasattan sonra toprak üzerinde yüksek azot içeren bitki artıkları ve bunlarım daha sonra mineralizasyonuyla yüksek mineral azot oluşmaktadır. Bu problemi çöz-menin ana yolu uygulanan azotu en etkin şekilde kullanabilen ve ondan en iyi sekilde yararla-nabilen kolza çeşitlerinin ıslahı ve kullanılmasıdır. Fakat bunun için azot etkinliğinde rol oyna-yan ve ona katkıda bulunan bitki ikincil karekterlerinin tespit edilmesi gereklidir. Bu çalışmanın amacı: (1) azot etkinliğindeki (düşük azot dozunda danedeki verim) genotipik farklılıkları tes-pit etmek ve azot-alım ve azot-kullanım etkinliklerinin (alınan her birim azota karşılık üretilen dane verimi) dane verimindeki önemini farklı azot dozları için araştırmak, (2) azot etkin geno-tipik farklılıkların oluşumunda kök büyümesi ve morfolojisinin önemi araştırmak, (3) azot etkin genotipik farklılıkların oluşumunda rol oynayan morfolojik ve fizyolojik yaprak özelliklerini ta-nımlamak, (4) bitki büyüme oranı açısından ışık absorbe etme ve ışık kullanım etkinliğini hesap-lamak. Bu araştırma için farklı kolza çeşitleri ve çift haploid hatlar kullanılmıştır. Tarla deneme-leri, Almanyanın Göttinden şehri yakınlarında iki ayrı bölgede 1999/2000, 2000/2001 ve 2001/2002 de bitki yetiştirme dönemlerinde farklı azot dozları (N0: toprak mineral N, N1: 120 kg N ha-1, N2: 240 kg N ha-1) uygulanarak yürütülmüştür. Neticeler göstermiştir ki, azot etkin-liği bakımından genotipler arasında fark oluşmuştur. Genotiplerin uygulanan azot dozlarına yüksek verim ile cevap vermeleri azot x çeşit interaksiyonunun yüksek olduğunu göstermiştir. Yüksek azot etkinliğini, generatif dönemde azot alımını sürdüren çeşitler gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda bu çeşitler büyük kök sistemine sahip düşük azot dozlarında yüksek ışık absor-siyonu göstermişlerdir. Diğer taraftan dökülen kolza yapraklarındaki azot oranı çok düşük bu-lunup dane verimindeki azot etkinliğinde genotipik bir önemi yoktur. Sonuç olarak, azot etkin-ligi bakımından generatif dönemdeki azot alımı ve bitki büyümesi, azotun vejetatif organlardan daneye geri-mobilizesinden cok daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
In European agriculture winter oilseed rape (Brassica napus L.) is characterized by the highest N-balance surpluses as compared to other agricultural crops. This is mainly due to low N-uptake rates during reproductive growth and incomplete N retranslocation from the source organs to the seeds, leaving high soil mineral N contents and high N amounts in crop residues in the field. A main approach to solve the large problem of N balance surpluses of this crop is the breeding and cultivation of cultivars which efficiently use the available nitrogen. However, to facilitate the breeding process of N-efficient cultivars, the identification of secondary plant traits contributing to N efficiency is necessary. The objectives of the present study were: (1) to determine genotypic differences in N efficiency (seed yield at limiting N supply) and the importance of N uptake and N utilization efficiency (grain yield per unit N taken up) for genetic variation in seed yield under different levels of N supply, (2) to estimate the significance of root growth and morphology for genotypic differences in N efficiency, (3) to identify morphological and physiological leaf traits contributing to genotypic differences in N efficiency and (4) to quantify the relative importance of radiation interception and radiation use efficiency for crop growth rate. Different sets of cultivars and DH lines were evaluated in field experiments conducted in 1999/2000, 2000/2001 and 2001/2002 cropping periods at two experimental sites near Göttingen under three different levels of N supply (N0: soil mineral N, N1: 120 kg N ha-1, N2: 240 kg N ha-1). In the experiments significant genotypic differences in N efficiency were found. Also the yield response to supplied N, i.e. the interaction between N and genotype, was highly significant. High N efficiency was mainly achieved by those cultivars which maintained high N-uptake activity during the reproductive growth phase. The root investigations showed that the N-efficient cultivar also had a more vigorous root system. Also, this cultivar was able to achieve a higher light interception at limiting N supply. On the other hand, N losses by dropped leaves were found to be generally low and not important for genotypic differences in grain yield. In conclusion, the results suggest that N uptake and crop growth during the reproductive growth phase are more important for N efficiency than N retranslocation from vegetative plant parts to the seeds.