Interaction between nitrogen efficiency and drought stress on rootstock potential of some selected tomato varieties
Azot etkinliği ve kuraklık stresi arasındaki etkileşimin seçilmiş bazı domates çeşitlerinin anaçlık potansiyeli üzerine etkisi
  1. Tez No: 920562
  2. Yazar: MOHAMMED BELLO ADAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ULAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Erciyes Üniversitesi Bitki Beslenme Fizyolojisi Laboratuvarı'nda Şubat 2022'de başlatılan dört farklı besin çözeltisi denemesi gerçekleştirilmiştir. Bu denemelerde 16 farklı domates genotipi kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı, seçilmiş bazı azot etkin ve kuraklığa dayanıklı genotiplerin anaçlık potansiyelini karşılıklı aşılama yöntemiyle belirlemektir. Birinci ve ikinci denemeler beş hafta sürerken, üçüncü ve dördüncü denemeler 13 hafta boyunca yürütülmüştür. Tüm denemeler düşük azot dozu (0.3 mM) ve yüksek azot dozu (3.0 mM) koşullarında, her ikisi de %10 (w/v) Polietilen glikol (PEG 6000) içeren ortamda gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü denemelerde, üç azot etkin ve kuraklığa dayanıklı genotip (ALT, EGE50 ve IRAK5) anaç olarak seçilmiş, iki azot etkin olmayan ve kuraklığa duyarsız genotip (ATS06 ve IRAK1) ise aşılı kombinasyonlar için kalem olarak kullanılmıştır. Tüm denemeler tamamen rastgele deneme deseninde, dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Four different nutrient solution experiments were conducted at Erciyes University Plant Nutritional Physiology Laboratory, which started in the February 2022. Sixteen tomato genotypes were used in these experiments. The aim of this research was to finding out the rootstock potential of some selected nitrogen efficient and drought resistant genotypes via reciprocal grafting.1st and 2nd experiment was conducted for 5 week whilst the 3rd and 4th experiment lasted for 13 weeks all under low N dose (0.3 mM) and high N dose (3.0 mM) both with 10% (w/v) Polyethylene glycol (PEG 6000) respectively. In the third and fourth experiment, three nitrogen efficient and drought resistant genotypes (ALT, EGE50 and IRAK5) were selected and used as rootstock whilst two nitrogen inefficient and drought non-resistant genotypes (ATS06 and IRAK1) were selected as scion for grafted combinations. All the four experiments were conducted under completely randomized design with four replications.