Characterization of a novel IRE1 substrate PACT and interacting miRNAs
IRE1 kinaz substratı PACT'ın ve bağlandığı miRNA'ların karakterizasyonu
  1. Tez No: 739363
  2. Yazar: ASLI EKİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
RNA bağlayıcı protein, çift sarmallı RNA'ya bağlı protein kinaz aktivatörü A (PACT), RNA kaynaklı susturma kompleksinin (RISC), çekirdeklenmesi için membranöz bir platform sağlayarak merkezi bir rol oynayan Endoplazmik Retikuluma (ER) tutturur ve mikroRNA (miR) aracılı translasyonel baskıda rol alır. Önceki çalışmalar, ER stresin PACT fosforilasyonuna yol açarken aynı anda birçok miR'in ifadesinde değişikliklere neden olduğunu göstermiştir. Bu tez bulguları, PACT'ın hem ER stress altında hem de bazal koşullarda ER bağlantılı Inositol gerektiren enzim-1 (IRE1), (çift endoribonükleaz (RNaz) ve kinaz) tarafından fosforile edildiğini gösterir. ER stresin aktive ettiği IRE1 RNaz fonksiyonu, katlanmamış protein tepkisini (UPR) tetiklerken, fizyolojik koşullarda bazal IRE1 kinaz aktivitesinin işlevi veya hedefleri bilinmemektedir. Bu tezin bulguları fosforile edilmiş PACT'ın, mitokondriyal biyogenezin (mitobiyogenez) kilit düzenleyicilerinin ekspresyonunu baskılayan olgun miR-181c seviyelerini düzenlediğini göstermektedir. IRE1 ile fosforilasyon, PACT aracılı mitobiyogenez ve mitokondriyel oksijen kullanımının baskılanması için gereklidir. Farelerde kısmi PACT eksikliği, hücre kültüründe olduğu kadar in vivo olarak da kahverengi adipoz doku aktivasyonu sırasında daha güçlü mitobiyogeneze yol açar. Ayrıca, kardiyopulmoner baypas kaynaklı iskemi/perfüzyon hasarı, insan kalp dokusunda PACT protein ekspresyonunu azaltırken aynı zamanda mitokondriyal biyogenezi indükler. Toplu olarak, bu bulgular PACT-miR181c sinyal ekseninin mitokondriyal biyogenez ve enerjinin önemli bir düzenleyicisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The double-stranded RNA-dependent protein kinase activator A (PACT) anchors the RNA-induced silencing complex (RISC) to the endoplasmic reticulum (ER)'s membranous platform where RISC nucleation occurs and thus, PACT plays a key role in microRNA (miR)-mediated translational repression. Previous studies have shown that ER stress leads to PACT phosphorylation while simultaneously inducing changes in the expression of many miRs. Here, we demonstrate that PACT is phosphorylated by the ER-resident Inositol-requiring enzyme-1 (IRE1), a bifunctional kinase/endoribonuclease (RNase), both under ER stress and no stress conditions. While the role of IRE1 as a stress-induced RNase driving the unfolded protein response (UPR) is well understood, the function or the target(s) of its kinase activity have remained unexplored. Findings of this thesis show that IRE1-mediated phosphorylation of PACT regulates mature miR-181c levels, which suppresses the expression of key regulators of mitochondrial biogenesis (mitobiogenesis). Phosphorylation by IRE1 causes PACT-mediated suppression of mitobiogenesis and respiration. Partial PACT-deficiency in mice leads to enhanced mitobiogenesis during brown fat activation in cells and mice. Furthermore, cardiopulmonary bypass-induced ischemia/reperfusion injury downregulates PACT protein expression in human hearts while simultaneously inducing mitobiogenesis. Collectively, these findings demonstrate PACT-miR-181c signaling axis is a key regulator of mitochondrial biogenesis and energetics.