Öğretmenlerin moral sermayelerinin geliştirilmesine yönelik bir uygulama
An implementation to develop teacher's moral capital
- Tez No: 739364
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırmanın temel amacı moral sermayenin geliştirilebilir olma durumunu ampirik olarak ortaya koymak ve Moral Sermaye Geliştirme Programına (MSGP) katılan öğretmenlerin programa ilişkin algılarını inceleyerek görüşlerini belirlemektir. Bu bağlamda araştırmaya dâhil edilen katılımcıların MSGP öncesi ve sonrası algılarındaki değişimin izlenmesi ve elde edilen sonucun karşılaştırılmalı bir şekilde ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla moral sermayenin boyutlarına dayalı olarak altı haftalık bir Moral Sermaye Geliştirme Programı tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde faaliyet gösteren devlet okullarında görev yapan 38 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubunda yer alan gruplardan; deney grubu (N=19) programa dâhil edilerek, kontrol grubu (N=19) ise programa dâhil edilmeden gözlemlenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Bu kapsamda MSGP'nin etkililiğinin incelenmesinde nicel veriler elde etmek amacıyla katılımcılara moral sermaye ölçeği uygulanmıştır. Nitel verileri elde etmek için ise yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve çalışma grubundaki her öğretmenle (N=19) görüşme gerçekleştirilmiştir. Nitel kısımda fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel ve nitel bulgulara göre MSGP kapsamında eğitim alan öğretmenlerin moral sermaye düzeylerinde anlamlı ve pozitif bir farklılık gözlemlenmiştir. Dolayısıyla moral sermaye algı düzeyinin geliştirilebilir olma durumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to reveal the development of moral capital empirically and to determine the views of teachers participating in the Moral Capital Development Program (MCDP) by examining their perceptions about the program. In this context, it aims to monitor the changes in the participants' perceptions before and after the MCDP and present the results comparatively. For this purpose a six-week MCDP was designed based on dimensions of moral capital. The study group consists of 38 teachers working in public schools operating in Gaziantep in the 2019-2020 academic year. From the study groups, the experimental group (N=19) was observed by being included in the program, and the control group (N=19) was observed without being included in the program. An explanatory sequential design, in which quantitative and qualitative methods are used together, was used in the research. In this context, the moral capital scale was applied to the participants to obtain quantitative data in examining the effectiveness of MCDP. A semi-structured interview form was prepared to get qualitative data and interviews were conducted with each teacher (N=19) in the study group. In the qualitative part, phenomenological research design was used. According to the quantitative and qualitative findings obtained from the research, a significant and positive difference was observed in the moral capital levels of the teachers trained within the scope of MCDP. Therefore, it has been supposed that the level of moral capital perception can be improved.