Nanotel yapılı elektrotlar ile kloksasilin ve nafsilinin voltametrik tayini
Voltammetric determination of cloxacillin and nafcillin with nanowire structured electrodes
  1. Tez No: 739362
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARDOHAN KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Penisilinler enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılan en önemli antibiyotik gruplarından biridir. Penisilin grubu antibiyotiklerin konsantrasyonlarının kesin olarak belirlenmesi için hızlı ve hassas bir yöntemin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, elektrokimyasal olarak hazırlanmış nanotel elektrotlar ile kloksasilin ve nafsilinin voltametrik tayinini gerçekleştirmek için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Nanotel elektrotlar, elektrot yüzeyinde pirol monomerinin elektrokimyasal polimerizasyonu ve aşırı oksidasyonu ile hazırlanmıştır. Çalışmamızda geliştirilen elektrotlar ile kloksasilin ve nafsilin ilaç etken maddelerinin voltametrik tayini literatürde bir ilktir. Bu voltametrik yöntemde üç elektrotlu sistem kullanılmaktadır. Çalışma elektrotları olarak nanotel kalem grafit elektrot, camsı karbon elektrot ve platin elektrot, referans elektrot olarak Ag/AgCl elektrot ve karşı elektrot olarak Pt tel elektrot kullanılmıştır. Nanotel elektrotların hazırlanmasında iki farklı yöntem kullanılmıştır ve elektrotlar 0.00- (+0.85) V potansiyel aralığında CV yöntemiyle hazırlanmıştır. Elektrotların yüzey karakterizasyonu, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılmıştır. Optimizasyon çalışmaları, optimum pH değerinin 5, döngü sayısının 8 ve tarama hızının 100 mV/sn olduğunu göstermiştir. Optimum şartlarda hazırlanan elektrotlarla doğrusal cevaplar alınmıştır. Geri kazanım oranın üzerinde çıkmıştır. Geliştirilen elektrotların belirtilen ilaç etken maddelerine karşı iyi seçicilik, gerçek numunelerde pratik uygulanabilirlik, düşük tespit limiti, hızlı ölçüm ve seri üretime uygun olma gibi birçok önemli avantajı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is quite important to develop a rapid and sensitive method for the precise determination of the concentration of the penicillin group antibiotics. In this study, we develop a new method to perform the voltammetric determination of cloxacillin and nafcillin with electrochemically prepared nanowire electrodes. Nanowire electrodes were prepared by electrochemical polymerization and over-oxidation of pyrrole monomer on the electrode surface. As far as our best knowledge, this study is the first study in the literature, which voltammetric determination of chloroxylenol and nafcillin with electrodes. Nanowire pencil graphite electrode, glassy carbon electrode, and platinum electrode were used as working electrodes, Ag/AgCl electrode was used as reference electrode, and Pt wire electrode was used as counter electrode. Two different methods were used in the preparation of nanowire electrodes and the electrodes were prepared by CV method at the potential range of 0.00- (+0.85) V. The surface characterization of the electrodes was performed by scanning electron microscopy (SEM). Optimization studies showed that the optimum pH value was 5, the number of cycles was 8, and the scanning speed was determined as 100 mV/s. Linear responses were obtained with electrodes prepared under optimum conditions. Recovery rates have also been quite good. In conclusion, it was observed that the developed electrodes have many important advantages against the specified drug active ingredients, such as good selectivity, practical applicability in real samples, low detection limit, fast measurement, and being suitable to mass production.