JIT: İyi mi, kötü mü?
JIT: Good or bad?
- Tez No: 73937
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Japon firmalarının uluslararası bir ekonomik güç haline gelmesinde, Japon Toyota firması tarafından geliştirilip hayata geçirilen JIT sistemi çok önemli bir rol oynamıştır. Japon firmalarının JIT Sistemi sayesinde elde ettiği basanlar, aralarında Ford, General Electric, General Motors, Hewlett-Packard, IBM ve Xerox gibi büyük kuruluşların da bulunduğu birçok batı firmasının da sisteme yönelmesine yol açmıştır. Literatürde bir devrim olarak da adlandırılan JTT Sistemi'nin dünyanın önde gelen firmaları tarafından tercih edilmesinde, sahip olduğu birçok avantajlı yönü önemli rol oynamaktadır. Ancak JIT sisteminin sahip olduğu önemli avantajlı yönlerinin yanısıra, birçok dezavantajı da bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, elde edilen bulguların ışığında, sonradan JTT sistemine geçiş yapan firmaların sistemi uygulamada önemli zorluklarla karşılaşabilecekleri ve sistemin bu firmalar açısından kötü sonuçlar doğurması riskinin artacağı, buna karşılık doğuştan JTT uygulayarak üretime geçen mali açıdan güçlü firmaların sistemi uygulamada önemli zorluklarla karşılaşma risklerinin azalacağı ve sistemin bu firmalar açısından iyi sonuçlar doğurması olasılığının artacağı hipotezini sınamaktır. Bu doğrultuda, JIT sisteminin avantaj ve dezavantajları üzerine geniş bir literatür taramasına gidilmiş, Türkiye'de sonradan JTT sistemine geçiş yapan firmalar arasında gerçekleştirilmiş bir araştırmanın sonuçlarına yer verilmiş, doğuştan JIT uygulayarak üretime geçen Toyotasa firmasmdaki JTT uygulamaları üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bunların sonucunda, çalışmanın hipotezini destekler nitelikte bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In becoming the Japan firms an international economical power, the JTT System that was developed and put into life by the Japanese Toyota firm has a very important role. The success that the Japanese firms reached in the assistance of the JIT System caused lots of west firms, in which there are big companies such as Ford, General Electric, General Motors, Hewlett-Packard, IBM and Xerox, to head towards the system. The preference of the JTT System, which is also called a revolution in the literature, by the leading firms in the world is because of its lots of advantages. But besides its important advantages, the JIT System has lots of disadvantages. In the light of the obtained data, the aim of this study is to test the hypothesis that the firms that pass to the JIT System might encounter important difficulties and the risk that the system may cause bad results will increase, and contrary to this, the risk that the firms that has financial power and come into birth by applying JTT might encounter important difficulties in the application of the system will decrease and the probability that the system might produce good results will increase. In this direction, a wide literature search is carried out on the advantages and disadvantages of the JIT System, the results of a research that is applied on the firms that has passed to the JIT System later on in Turkey is given, a study is performed on the JTT practices in the Toyotasa firm that has begun production with JTT in its birth. As a result of these, data that support the hypothesis of the study are obtained.