Comparison of opt mothodology with MRP and JIP techniques and analysis by a simulation system
OPT metodunun MRP ve JIT teknikleri ile kıyaslanması ve bir benzetim sistemi ile incelenmesi
- Tez No: 78332
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF EYLER, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tezin konusu, üretim problemlerine farklı bir bakış açısı getiren En İyi Üretim Teknolojisini (OPT) araştırmak ve anlamaktır. Bu çalışmada, OPT ve çok iyi bilinen çizelgeleme metodları - Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP) ve Tam Zamanında Üretim (JIT) teknikleri arasındaki temel farklar ortaya konmaktadır. Tez aynı zamanda OPT'nin temel kurallarını içeren bir örnek ve OPT, MRP ve JIT arasındaki farkların araştırıldığı bir benzetim çalışması içermektedir. OPT'nin temeli gizli kalmış bir çizelgeleme algoritmasına dayandığından, OPT'yi doğru yorumlamak için bu konuda pek çok araştırma ve çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın en önemli sonuçlarından bir tanesi, OPT'nin yüksek stok tutulmasına izin verilen sistemlerde, stok seviyeleri ve taşıma maliyetlerinden dolayı başarılı olamamasına rağmen, düşük stok seviyeli sistemlerde çok başarılı olmasıdır. Bu OPT'nin, stoğu, düşük stok seviyeli sistemlerde olduğu kadar verimli bir şekilde üretime dönüştüremediğini göstermektedir. MRP ve JIT ile karşılaştırıldığında, OPT düşük stok seviyeli sistemlerde, bir çizelgeleme aracı olarak çok başarılıdır. Sonuç olarak, OPT'nin Malzeme İhtiyaç Planlamasının ileri bir uygulaması olduğu, fakat Tam Zamanında Üretim (JIT) tekniğinin yerini alamayacağı sonucuna varılmıştır. Gerçek üretim ortamı birbirine bağımlılık ve istatistiksel dağılımlardan oluştuğu için JIT gibi istatistiksel dalgalanma ve değişkenliği azaltmaya yönelik sistemlerin diğerleri üzerinde büyük avantajları vardır. İleri bir çalışma olarak, En iyi Üretim Teknolojisini, çoklu amaç optimizasyonunu hedefleyerek -aynı anda üretim çıktısını artırırken, stok ve işletim maliyetlerini azaltarak- modellemek faydalı olacaktır. Genetik algoritma gibi yeni optimizasyon teknikleri OPT probleminin modellenmesinde başarılı sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this MS thesis is to analyze and understand Optimized Production Technology (OPT) which is a different way of looking at a production plant. In this study, we introduce the core differences between OPT and well known shop floor scheduling techniques-Materials Requirement Planning (MRP) and Just-in-Time (JIT). The thesis also covers an example study that implements the rules and aspects of OPT and a simulation study that analyze the differences between OPT, MRP and JIT. Since the origination of OPT from a secret scheduling algorithm, lots of researchers and studies were completed to position OPT. One of the most important results of this study is that OPT is superior at low buffer sizes although it suffers from high work-in-process and inventory carrying cost at higher buffer sizes. This means that it can not convert inventory into throughput as efficiently as it does at low buffer sizes. When compared to MRP and JIT, OPT is very successful at low buffer sizes as a scheduling tool. As a result, it can be thought that OPT is a very good enhancement to MRP, but it can not replace JIT. Any system such as JIT which focuses on decreasing variability and statistical fluctuations has a great advantage on others, since the real production environment is nothing else, but only dependency and statistical fluctuation. As a further work, it is also worthwhile to model OPT as a multiple objective optimization problem by considering maximization of throughput and minimization of inventory and operating expenses at the same time. New optimization techniques such as Genetic Algorithms may work well to model OPT problem.