House plots (Menzils) and neighborhood formation in seventeenth century Ottoman Ankara
On yedinci yüzyılda Osmanlı döneminde Ankara'da konut alanları (Menziller) ve mahalle oluşumu
  1. Tez No: 739395
  2. Yazar: CEMİLE FEYZAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Art History, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 528
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nda Anadolu Eyaleti'nde yer alan Ankara Sancağına bağlı olan sancak merkezi Ankara şehrindeki mahallelerin on yedinci yüzyıl içerisindeki mimari ve kentsel özelliklerine ve mahallelerdeki konut alanlarına (menzillere) odaklanmaktadır. Ankara'nın on yedinci yüzyıldaki kadı (Şeriyye) sicillerinden hareketle, Ankara mahallelerinin idari-hukuki, mimari-kentsel ve sosyal-kültürel yönlerini analiz eder ve değerlendirir. Öncelikle mahallenin bir kavram olarak ne anlam ifade ettiği tartışılmıştır. Osmanlı hukuki-idari alt yapısı içerisinde kentsel anlamda hangi pozisyonda bulunduğu araştırılmış ve açıklanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu yasalarına bağlı olarak mahallede mimari olarak var olan yapılaşma çeşitleri ve bunların faaliyet alanları irdelenmiş ve belirtilmiştir. Mahallenin sahip olduğu bu kentsel ve mimari arka plan izah edildikten sonra, vaka çalışması olan on yedinci yüzyılda Ankara mahalleri ve menzilleri önemli bir arşiv belgesi olan Şeriyye sicillerinden hareketle incelenmiştir. Bu doğrultuda elde edilen verilere dayalı olarak, mahallenin kentsel unsurlarını oluşturan yeşil-boş alanlar, menzil/yapı arsaları ve sokaklar ile ilgili analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Diğer yandan, mahalle mimarisini oluşturan vakıf ve özel mülkiyet sistemine dayalı yapı türleri ayrıntılı olarak ortaya çıkarılmış ve özellikleri değerlendirilmiştir. Özel mülkiyet sistemine bağlı olan ve mahallelerin konut dokusunu oluşturan menziller, mekânsal özelliklerine göre analiz edilmiştir. Kadı sicillerine yansıyan diğer olaylar aracılığıyla, mahalledeki komşuluk ilişkileri ve diğer sosyal olaylar ayrıntılı şekilde ele alınarak, mahallenin sahip olduğu sosyokültürel arka plan açıklanmıştır. Böylece on yedinci yüzyıl Ankara mahalleleri, mahalleyi oluşturan bütün unsurlarla birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the architectural and urban characteristics of the neighborhoods and the house plots (menzils) in Ankara city, the sanjak center of the Ankara Sanjak, in the Anadolu Eyalet of the Ottoman Empire in the seventeenth century. It analyzes and evaluates the administrative-legal, architectural-urban, and social-cultural aspects of Ankara neighborhoods, based on Ankara's seventeenth century qadi (Şeriyye) registers. First of all, the meaning of the neighborhood as a concept is discussed. Its position in the urban sense is researched and explained within the Ottoman legal-administrative background. Depending on the laws of the Ottoman Empire, the study examines and states the architectural types of construction in the neighborhood and their fields of activity. After explaining the neighborhood's urban and architectural background, the case study, Ankara neighborhoods and house plots(menzils) in the seventeenth century, is examined, referring to the Sharia records, an essential archival document. Based on the data obtained in this direction, analyses and evaluations were made about the green-vacant areas, menzil(house)/building plots, and streets that constitute the urban elements of the neighborhood. On the other hand, the types of buildings based on the waqf and private property system that make up the neighborhood's architecture have been revealed in detail and evaluated together with their features. House plots (menzils), connected to the private property system and form the residential texture of the neighborhoods, have been analyzed according to their spatial characteristics. Through other events reflected in the qadi registers, the neighborhood relations and other social events are discussed in detail, and the socio-cultural background of the neighborhood is explained. Thus, seventeenth century Ankara neighborhoods are evaluated together with all the elements that make up the neighborhood.