Teaching anxiety and perceived technological pedagogical content knowledge among foreign language teachers
Yabancı dil öğretmenlerinin öğretme kaygısı ve algılanan teknolojik pedagojik alan bilgisi
  1. Tez No: 739397
  2. Yazar: MERVE YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yabancı dil öğretme kaygısı, öğretmenin öğretim etkinlikleri sırasında, öncesinde ve sonrasında kişisel, algısal, güdüsel ve teknik kaygılar nedeniyle endişe hissettiği bir durum olarak tanımlanabilir. Daha önce yapılan birçok çalışmanın sonuçları, yabancı dil kaygısının öğrenciler arasında yabancı dil öğrenme sürecinde önemli bir sorun teşkil ettiğini göstermektedir. Bu nedenle birçok çalışma kaygıyı, nedenlerini ve öğrenme süreci üzerindeki etkilerini belirlemeye ve kaygıyı hafifletmeye odaklanmıştır. Öğrenciler arasında yabancı dil kaygısı üzerine yapılan araştırmalar son on yılda önemli ölçüde artmasına rağmen, yabancı dil öğretme kaygısı üzerine yapılan araştırmalar bir sonuca varmak için çok sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle araştırmanın problem durumunu, yabancı dil öğretmenlerinin öğretme kaygıları ile algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişki oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel ve ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Aynı zamanda araştırma, analitik ve tümdengelim yaklaşımına dayanmaktadır ve anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 111 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. İlk olarak, çalışmadaki bulgular, katılımcıların algıladıkları dil yeterliliğinin yeterli bulunduğunu göstermiştir. İkincisi, katılımcıların algıladıkları teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterli düzeyde bulunmuş ve öğretmenler öğrencilerin dil öğrenimini desteklemek için teknolojiyi büyük ölçüde kullandıklarını ifade etmişlerdir. Üçüncüsü, faktörler arasındaki korelasyonlar, yabancı dil öğretmenlerinin öğretme kaygısı ile algılanan teknolojik pedagojik alan bilgisi arasında negatif bir ilişki ortaya koymuştur. Çalışmada, İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil öğretme kaygısını azaltmak için kaygıyla başa çıkma stratejilerini tanımaları ve sınıfta teknoloji kullanımını artırmalarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign language teaching anxiety can be defined as a situation in which the teacher experiences tension during, before, and after teaching activities due to personal, perceptual, motivational, and technical concerns. The results of many previous studies show that foreign language anxiety poses a significant problem in the foreign language learning process among students. Therefore, many studies have focused on identifying anxiety, its causes and effects on the learning process, and alleviating anxiety. Moreover, although research on foreign language anxiety among students has increased significantly in the last decade, research on foreign language teaching anxiety remains too limited to reach a conclusion. Therefore, this study aims to reveal the relationship between foreign language teachers' teaching anxiety and their perceived technological pedagogical content knowledge. The research is descriptive and correlational, and it is based on the analytical research approach and deductive purpose. The survey method was used in the study. The sample of the research consists of 111 English teachers. First, the findings in the study showed that the participants' perceived language proficiency was found sufficient. Second, the participants' perceived TPACK skills were found at a sufficient level, and they could use technology to support students' language learning. Third, the correlations among factors presented a negative relation between FLTA and perceived TPACK of EFL teachers. It is recommended in the study that EFL teachers should be acknowledged the coping strategies to overcome anxiety, and they should also be aware of the significance of using technology in the classroom.