A suggested content-based academic English writing course within an inquiry-based constructivist framework in ELT departments
İngiliz Dili Eğitimi bölümleri için sorgulamaya dayalı yapılandırmacı çerçevede içerik temelli akademik yazma dersi önerisi
- Tez No: 739404
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Farklı ulusal ve uluslararası ortamlarda gerçekleştirilen İngilizcede yazma öğretimi çalışmaları son zamanlarda çevresel ve bağlamsal etkilerin öneminin anlaşılmasıyla İngiliz dili eğitimi alanında farklı bir yer edinmeye başlamıştır. Çünkü herhangi bir uluslararası ortamda geliştirilen yazma öğretimi yaklaşımları başka bir ortama taşındığında uygulamalarda çoğu zaman zorluk ve başarısızlıklarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden yeni ortamlara başarılı geçişlerin ve bütünleşmelerin sağlanması için bölgesel ve ortamsal ihtiyaçların, hâkim olan eğitim öğretim ve program değerlendirmelerin yapılması önem taşımaktadır. Bu çalışma başarılı bir bütünleşme ve aktarımın belli prensiplere dayandırılarak oluşturulmuş bir yazma dersi öğretimi ve programının oluşturulmasına bağlı olduğunu savunmaktadır. Bu amaçla çeşitli yazma öğretimi yaklaşımlarını temel alarak belli prensipler üzerine oturtturulmuş bir yazma dersi programı oluşturmayı hedeflemiştir. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde gerçekleştirilen bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci aşamasında Gazi Üniversitesi İngilizce Dili Eğitimi Bölümündeki birinci sınıfta İleri Okuma ve Yazma dersleri almış ve bu derslerden geçmiş 200 öğrencinin söz konusu ders hakkındaki memnuniyetleri“İleri Okuma ve Yazma Dersi Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak belirlenmiştir. İkinci aşamada İngiliz Dili Eğitimi öğrencilerinin akademik okuma ve yazma becerileriyle ilgili ihtiyaçları, eksiklikleri ve isteklerini belirlemek için, Hutchinson ve Water (1987)'ın geliştirdiği“ihtiyaçlar”,“eksiklikler”ve“istekler”sınıflandırmasından hareketle oluşturulan“Akademik Okuma ve Yazma İhtiyaç Analizi Anketi”, 256 öğrenci ve 17 öğretim elemanına uygulanmıştır. Çalışmanın üçüncü aşaması, ikinci aşamada elde edilen ihtiyaç analizi verilerini kullanarak, tür ve içerik temelli, bütünleşik ve Yapılandırmacı yaklaşımdan hareketle, araştırmaya dayalı yazma eğitimi uygulamalarının yön verdiği bir Akademik İleri Yazma Dersi Programının geliştirilme sürecini yansıtmaktadır. Bu çalışma, belli prensiplere dayandırılarak geliştirilmiş altı üniteden oluşan bir akademik yazma dersi programı ve örnek materyallerin yanı sıra, kapsamlı bir ihtiyaç analizi ile ortaya konulan detaylı bir durum belirleme çalışması olarak ta İngiliz Dili Eğitimine katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
English language writing instruction studies conducted in a variety of international settings have started to gain significant interest in the field of second language teaching with the recognition of the role that the contextual factors have played. That is, the application of new writing approaches developed in one setting can be difficult or a failure in another international setting. Therefore, a curricular evaluation of the local needs, instruction, and other pedagogical factors are crucial for the successful transmission and integration of the approaches into the new contexts. This study argues that the successful integration can be provided by a principled writing course design and instruction. To this end, a principled Academic Writing syllabus and instruction grounded in a variety of writing approaches is aimed to be designed in this study. The study, which was conducted at Gazi University English Language Teaching Department, had three phases. The first phase of the study investigates the students' satisfaction level with the writing instruction which has been offered at Gazi ELT department by means of the Advanced Reading and Writing Course Satisfaction Scale (ARWCSS) distributed to 200 pre-service ELT students who passed the first year course. The second phase aims to identify and describe the pre-service ELT students' needs, lacks, and wants in academic literacy skills. Therefore, Academic Literacy Needs Analysis Questionnaire (ALNAQ) whose framework was based on Hutchinson and Waters' (1987) categorization of“needs”“lacks”and“wants”, was administered to 256 service ELT students who passed the first year "Reading and Writing courses and 17 ELT instructors at Gazi University. The last phase presents the process of designing an advanced academic writing course syllabus which is principled by genre and content based, integrated and constructivist approaches with the practices of inquiry –based writing instruction. This study contributes to ELT with its end product (syllabus and sample unit) in addition to its comprehensive needs analysis procedure and obtained results describing the needs, lacks and wants of the students and instructors in relation to writing instruction in seven different domains.