Evaluation of the effect of weight on insulin resistance in women with progressive osteoporosis
Progresif osteoporoz olan kadınlarda ağırlığın insülin direnci üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 739411
  2. Yazar: TAYES SALEH KANOOSH AL-ABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ B. ROOMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Osteoporoz (OP), bir kişiyi artan kırık riskine maruz bırakan, azalmış kemik gücü ile karakterize edilen bir iskelet hastalığıdır. Osteoporoz, birincil ve ikincil biçimlere ayrılır. birincil osteoporoz olarak (tip II) Osteoporozu ilerlemiş 100 kadından oluşan bir çalışma vaka kontrolü, bunların 50'si insülin direnci olan postmenopozal HOMA- (G2) ve diğer 50'si insülin direnci olmayan postmenopozal HOMA- (G3) ve 50 yaş ve cinsiyet uyumlu kadın sağlıklı kontrol grubu olarak kaydedildi (G1) G1'de hem G2 hem de G3 hastalarında, tüm biyobelirteçlerin sonuçları G1vs G2 ve G3 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğunu gösterdi (p-değeri
Özet (Çeviri)
Osteoporosis (OP) is a skeletal ailment characterized by decreased bone strength exposing an individual to an increased risk of fracture. Osteoporosis is divided into primary and secondary forms. Among the most frequent conditions are postmenopausal osteoporosis (type I) and senile osteoporosis, referred to as primary osteoporosis (type II). A study case-control included 100 females with progress osteoporosis 50 of them were postmenopausal HOMA- with insulin resistance (G2), and the other 50 were postmenopausal HOMA- without insulin resistance (G3), and 50 age- and sex-matched females enrolled as a healthy control group (G1). In G1, both G2 and G3 patients, the results of all biomarkers indicated a significant difference statistically was found between G1vs G2 and G3 (p-value