Polikistik over sendromu oluşturulmuş sıçanlarda egzersizin insülin direnci, iskelet kasının fonksiyonel, biyokimyasal ve histolojik parametreleri üzerine etkisi
The effect of exercise on insulin resistance, functional, biochemical and histological parameters of skeletal muscle in rats with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 752501
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınları etkileyen endokrin ve metabolik bir hastalıktır. PKOS'lu kadınlarda insülin direnci yaygındır ve yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde endokrin bozukluğun kötüleştirdiği metabolik sendroma bağlı sorunlar (viseral adipozite, dislipidemi, endotelyal disfonksiyon, aterojenik kardiyovasküler hastalıklar) da ortaya çıkabilmektedir. PKOS'lu kadınlarda insülin direncine ek olarak, iskelet kası glukoz alımı mekanizmalarının bozulması da önemlidir, insülin aracılı glukoz transportunda yer alan yolaklarda patofizyolojik değişiklikler bulunmuştur. PKOS'ta görülen bir diğer değişiklik ise oksidatif stres parametrelerindeki artıştır. PKOS tedavisi için kontraseptifler ve insülin duyarlılığını artıran ilaçlar yanında diyet ve egzersiz gibi yaşam stilini değiştirmeye yönelik farmakolojik olmayan yaklaşımlar ön plana çıkmaktadır. Egzersizin diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kronik hastalıklara iyi geldiği gösteren çalışmalar mevcuttur. PKOS'lu kadınlarla yapılan egzersiz çalışmalarında insülin direncinin azaldığı, kilo kaybı olduğu ve ovulatuvar siklusun düzeldiği gözlenmiştir. PKOS'lu kadınlarda anksiyete ve/veya depresyon gibi bozukluklar da sıklıkla gözlenmektedir. Egzersizin sadece metabolik komplikasyonlar üzerine değil, ruhsal bozukluklar üzerine de etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma dehidroepiandosteron (DHEA) ile PKOS oluşturulmuş sıçanlarda, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (high intensity interval training, HIIT)'ın insülin direnci, oksidatif stres, iskelet kası fonksiyonları ve miyokin düzeyleri üzerindeki etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 21 günlük Wistar Albino türü dişi sıçanlar Kontrol (n=15), PKOS (n=15), PKOS+Egzersiz (n=15) ve Egzersiz (n=15) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. PKOS gruplarındaki hayvanlara 21 gün boyunca susam yağında çözünmüş DHEA subkutan olarak uygulandı. Egzersiz gruplarındaki hayvanlara artımlı yük testi ile belirlenen protokol çerçevesinde 12 hafta boyunca, haftada beş gün, günde 38 dakika egzersiz yaptırıldı. Egzersiz programı sonunda tüm hayvanlardan intrakardiyak yöntemle alınan kan örneklerinde insülin direnci homeostazis modeli (HOMA-IR), glukoz, total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS), malondialdehit (MDA), total thiol, native tiol ve disülfit düzeyleri bakıldı, oksidatif stress indeksi (OSI) hesaplandı. Ayrıca hormon olarak FSH, LH ve insülin değerlerine bakıldı. Soleus kasında miyokinler olarak Anjiyopoietin Benzeri Peptit 4 (angiopoetin like peptid 4, ANGPTL4), Meteorin Benzeri Peptit (meteorin like peptid, METRNL, subfatin), Fibroblast Büyüme Faktörü 21 (fibroblast growth factor 21, FGF21) ve İnterlökin-6 (IL-6) düzeyleri saptandı. Soleus kası fonksiyonları ayrıca invivo ve invitro yöntemlerle değerlendirildi. Ovaryum ve soleus kasında histolojik incelemeler yapıldı. Araştırma verilerinin normal dağılım göstermesi durumunda parametrik testler tercih edildi. Grup sayısı ikiden fazla olduğundan parametrik test olarak“ANOVA varyans analizi testi”, non-parametrik test olarak ise“Kruskal Wallis testi”kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerde egzersiz öncesi ve sonrası zamana göre değişim dağılım normal ise two way anova ile, dağılım normal değilse“Mann- Whitney U ve Wilcoxon testi”ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine and metabolic disease that affects women of reproductive age. Insulin resistance is common in women with PCOS, and problems related to metabolic syndrome (visceral adiposity, dyslipidemia, endothelial dysfunction, atherogenic cardiovascular diseases) worsened by endocrine disorder may also occur later in their lives. In addition to insulin resistance in women with PCOS, disruption of skeletal muscle glucose uptake mechanisms is also important. Pathophysiological changes were found in the pathways involved in insulin-mediated glucose transport. Another change seen in PCOS is the increase in oxidative stress parameters. In addition to contraceptives and drugs that increase insulin sensitivity for the treatment of PCOS, non-pharmacological approaches to lifestyle modification such as diet and exercise come to the fore. There are studies showing that exercise is good for diabetes, cardiovascular diseases and chronic diseases. In exercise studies conducted with women with PCOS, it was observed that insulin resistance decreased, weight loss and ovulatory cycle improved. Disorders such as anxiety and/or depression are also frequently observed in women with PCOS. It has been shown that exercise is effective not only on metabolic complications but also on mental disorders. This study was carried out to investigate the effects of high-intensity interval training (HIIT) on insulin resistance, oxidative stress, skeletal muscle functions and myokine levels in rats with PCOS induced by dehydroepiandosterone (DHEA). In the study, 21-day old Wistar Albino female rats were divided into four groups as Control (n=15), PCOS (n=15), PCOS+Exercise (n=15) and Exercise (n=15). DHEA dissolved in sesame oil was administered subcutaneously to animals in PCOS groups for 21 days. The animals in the exercise groups were exercised for 38 minutes a day, five days a week, for 12 weeks, within the framework of the protocol determined by the incremental load test. Insulin resistance homeostasis model (HOMA-IR), glucose, total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS), malondialdehyde (MDA), total thiol, native thiol and disulfide levels were measured in blood samples taken from all animals by intracardiac method at the end of the exercise program, oxidative stress index (OSI) was calculated. In addition, hormone levels of FSH, LH and insulin were checked. Angiopoietin-like peptide 4 (ANGPTL4), Meteorin-like peptide (METRNL, subfatin), Fibroblast Growth Factor 21 (FGF21) and Interleukin-6 (IL-6) as myokines in soleus muscle levels were determined. Soleus muscle functions were also evaluated by in vivo and in vitro methods. Histological examinations were performed on the ovary and soleus muscle. Parametric tests were preferred if the research data showed a normal distribution. Since the number of groups was more than two,“ANOVA analysis of variance test”was used as the parametric test and“Kruskal Wallis test”was used as the non-parametric test. In continuous variables, the change according to time before and after exercise was evaluated with two-way anova if the distribution was normal, and with the“Mann-Whitney U and Wilcoxon test”if the distribution was not normal. P values of