Evaluation of the effectiveness of insulin resistance enzyme and some biochemical variables among obese people in Salah Al-Din governorate
Salahaddin valiliği'nde obez kişilerde insülin direnci enzimi ve bazı biyokimyasal değişkenlerin etkililiğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 749720
  2. Yazar: MOHAMMED IBRAHIM FARHAN FARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİA AHMED SALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Mevcut çalışma, Salah El-Din Valiliği'nden bir grup obez insan için insüline dirençli enzim c-peptidin ve diğer bazı biyokimyasal aktivitelerin etkinliğini değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Yirmi beş ila elli beş yaşları arasındaki otuz kişi seçildi, bunlardan yirmisi obeziteden muzdaripti. Hastalar yirmi beş ile otuz beş yaş arası ve otuz altı ile elli beş yaş arası olmak üzere iki gruba ayrılmış, bu kişilerden kan örnekleri alınmış ve her bir kişinin boyunun miktarı ile yazılmıştır. ağırlık ve bu numuneler için laboratuvar testleri yapıldıktan sonra, obezitenin enzime dirençli enzim c-peptid, insülin, kolesterol, glikoz, trigliseritler ve çok düşük yoğunluklu protein için testin değerlerini etkileyen önemli bir neden olduğu bulundu. Burada obez kişilerin laboratuvar testleri ile obezite PV < 0,05 kontrol denekleri arasında açık bir fark ortaya çıktı. Ayrıca yaşın bazı biyokimyasal aktiviteler üzerinde etkisi olduğu ve yaş arttıkça bu testlerin değerlerinin arttığı tespit edilmiştir. Sonuçlar kaydedildi. Laboratuvarda bu tetkiklerin artmasını veya azalmasını etkileyebilecek bazı sebeplerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was designed for the purpose of evaluating the effectiveness of the insulin-resistant enzyme c-peptide and some other biochemical activities for a group of obese people from Salah El-Din Governorate. Thirty people aged from twenty-five to fifty-five years were selected, twenty of whom suffer from obesity. The patients were divided into two groups, a group aged between twenty-five to thirty-five and a group aged thirty-six to fifty-five, blood samples were drawn from these people and the height of each person was written with The amount of weight and after conducting laboratory tests for these samples, it was found that obesity is a major cause that affects the values of the test for the enzyme resistant enzyme c-peptide, insulin, cholesterol, glucose, triglycerides and very low-density protein, where a clear difference appeared between the laboratory tests of obese people and the control subjects of obesity PV < 0.05. Also, it was found that age has an effect on some biochemical activities, and the values of these tests increase with the increase in age. The results were recorded. In the laboratory, some reasons were mentioned that may affect the increase or decrease of these examinations.