Obez çocuklarda insülin direncinin EKG parametreleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of insulin resistance on ECG parameters in obese children
- Tez No: 670074
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Dünyada olduğu gibi, ülkemizde obezite prevalansının çocukluk çağında giderek artma eğiliminde olması, obeziteye bağlı komplikasyonların erken yaşta görülmesine neden olmaktadır. Obezite, kardiyovasküler hastalıklar için tek başına bir risk faktörüdür. Obeziteye eşlik eden, dislipidemi, glikoz metabolizması bozukluğu ve insülin direnci bu riski daha da artırmaktadır. Obez kişilerin, kalpte disfonksiyon olmasa bile aritmi ve ani ölüm riskleri yüksektir. Obezitede artmış insülin direnci, nörohomoral ve otonomik değişiklikler; atrial ve ventriküler repolizasyon anormalliklerine neden olabilmektedir. Amaç: Bu çalışmada obez çocuklardaki insülin direncinin; ventrikül repolarizasyon parametreleri üzerindeki etkisinin araştırılması ve ventriküler aritmi riskinin arttığının gösterilmesi amaçlamıştır. Gereç ve yöntem: 2020 yılı Ekim-Aralık ayları arası SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrin Polikliniğine 2-18 yaş arasındaki çocukların kilo fazlalığı şikayetiyle başvurdukları sırada boy ve kilo ölçülüp yaş ve cinsiyete göre vücut ağılığı 99 persantil veya +2 SDS, vücut kitle indeksi yaş ve cinsiyete göre 95 persantil veya +2 SDS olanları obez olarak kabul edildi. Taner evreye göre pubertal/ prepubertal ayrımı yapıldı. Alınan kan örneklerinde, Total kolesterol–Trigliserid-HDL-LDL bakıldı. İnsülin rezistansı indeksi homeostaz değerlendirme modeli (HOMA-IR) uygulandı. Prepubertal hastalarda 2.5 ve üzeri, pubertal hastalarda 4 ve üzeri değer insülin direnci var diye kabul edildi. Bu hastalara kan glukozu ve insülin konsantrasyonlarının ölçülmesiyle yapılan oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı. OGTT ile elde edilen pik insülin, 2. saat insülin ve toplam insülin değerleri göre insülin rezistansı hesaplandı. Hastalar“İnsülin direnci olan ve insülin direnci olmayan”olarak iki guruba ayrıldı. 12 derivasyonlu EKG'leri ''Cardiovit AT-102 plus'' marka EKG cihazıyla çekildi. EKG'lerinde kalp hızı, Pmax, Pmin, P dispersiyon, QTmax, QTmin, QT dispersiyon, QTcmax, QTcmin, QTc dispersiyon, Tp-e intervalan, Tp-e / QT, Tp-e/ QTc elektronik ortamda hesaplandı. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi Normal dağılım göstermeyen Trigliserid, HDL ve LDL değişkenleri için insülin direnci olan ve olmayan hasta grupları Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Normal dağılım gösteren değişkenler için gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız iki örneklem t testi ile yapıldı. EKG değişkenlerinin OGTT pik insülin, OGTT 2. saat insülin, OGTT toplam insülin, VA SDS ve VKİ SDS değişkenleri arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: As it is the case all over the world, in our country as well, the increasing trend of obesity prevalence in childhood causes obesity-related complications to be seen at an early age. Obesity alone is a risk factor for cardiovascular disease. Dyslipidemia, glucose metabolism disorder and insulin resistance, accompanying obesity, further increase this risk. Cases with obesity have an increased risk of arrhythmia and sudden death, even in the absence of cardiac dysfunction. Increased insulin resistance, neurohumoral and autonomic changes in obesity; can cause atrial and ventricular repolarization abnormalities. Objective: In this study, it was aimed to investigate the effect of insulin resistance on ventricular repolarization parameters and to demonstrate that the risk of ventricular arrhythmia increases in obese children. Materials and Methods: Between October and December 2020, when children between the ages of 2 and 18 apply to the Children's Endocrine outpatient clinic of the Izmir Tepecik Training and Research Hospital with complaints about being overweight, height and weight parameters were measured, and those children whose body weight according to age and gender was 99 percentile or +2 SDS, body mass index according to age and gender was 95 percentile or +2 SDS, were considered as obese. Pubertal / Pre-pubertal distinction was made According to the tenar stage. Total cholesterol-Triglyceride-HDL-LDL was measured in the blood samples. The insulin resistance index homeostasis assessment model (HOMA-IR) was applied using the following equation. A value of 2.5 and above in pre-pubertal patients and a value of 4 and above in pubertal patients was considered to have insulin resistance. Oral glucose tolerance test (OGTT) was performed on these patients by measuring blood glucose and insulin concentrations. Insulin resistance was calculated according to peak insulin, 2nd hour insulin and total insulin values obtained by OGTT. The patients were divided into two groups as“Insulin resistant and non-insulin resistant”. 12-lead ECGs were taken with the“Cardiovit AT-102 plus”brand ECG device. Heart rate, Pmax, Pmin, P dispersion, QTmax, QTmin, QT dispersion, QTcmax, QTcmin, QTc dispersion, Tp-e intervals, Tp-e / QT, Tp-e / QTc xi ratios were calculated electronically. The data were evaluated in the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package program. For Triglyceride, HDL and LDL variables that did not show normal distribution, the patient groups with and without insulin resistance were compared using the Mann-Whitney U test. Comparisons between groups for variables with normal distribution were made using an independent two-sample t test. The relationship between OGTT peak insulin, OGTT 2nd hour insulin, OGTT total insulin, VA SDS and BMI SDS variables of ECG variables were evaluated with Pearson correlation analysis. A p value of