Development of primary keratinocyte cell culture method on fibrin matrix
Fibrin matris üzerinde primer keratinosit hücre kültür yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 739414
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK, PROF. DR. ETHEM GÜNEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Majör yanık vakalarında kültüre epitel greftlerinin kullanımı hayat kurtarıcı bir alternatiftir. Keratinosit hücreleri, uygun koşullar sağlandığında çoğalma, bir epi- tel tabakası oluşturma ve dermal bir ikame olarak simüle etme yeteneğine sahiptir. Ancak kültür yöntemiyle üretilen bu tabaka frajil yapısı nedeniyle cerrahi uygula- mada zorluklar yaratır. Bu çalışmada biyouyumluluk, toksik olmama, biyobozunurluk ve hücre kültürüne uygunluk açısından sunduğu avantajlar nedeniyle taşıyıcı tabaka olarak biyopolimer fibrin matrisi kullanıldı. Fibrin üretmek için gönüllülerden taze donmuş plazma (TDP) alınmış ve CaCl2 solüsyonu ile TDP'nin pıhtılaşması sağlandı. İkinci aşamada, otolog hücre kültürü yöntemi oluşturmak için doğrudan insan derisin- den bir primer keratinosit kaynağı elde edildi. Abdominal pannikülektomi ameliy- atı geçirmiş gönüllülerden deri örnekleri alınıp keratinosit izolasyonu yapıldı. Fibrin oluşumu ve keratinosit hücrelerinin izolasyonundan sonra, fibrin matris yüzeyine ker- atinosit hücreleri ekildi. Fibrin matris iskelesinin oluşumu ve bu iskele üzerinde primer hücre kültürünün uygulanabilirliği incelendi ve bir yöntem oluşturuldu. Polimerize fibrin yapısının kimyasal bağlarını gözlemlemek için Fourier Transform Infrared Spek- troskopisi (FT-IR) ile analizi yapıldı. Hücre izolasyonunun başarısı, hücre kültürü ve fibrin iskelenin etkisi ışık mikroskobunda, taramalı elektron mikroskobunda (SEM) ve pan-sitokeratin boyama ile gösterildi. Keratinosit kültürünün hücre tutunumu, tara- malı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Bu tezde insan kanından fibrin matris oluşumu, insan derisinden keratinosit hücre izolasyonu ve kültürü ve fibrin üzerinde keratinosit kültürü yöntemleri geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The use of cultured epithelial grafts in major burn cases is a promising alter- native. Keratinocyte cells have the ability to proliferate and form an epithelial layer when suitable conditions are provided and simulate as a dermal substitute. However, this layer, which is produced by the cell culture method, creates difficulties in surgical application due to its fragile structure. In this thesis, a biopolymer fibrin matrix was used as a carrier layer due to the advantages it offers in terms of biocompatibility, non-toxicity, biodegradability, and benefit for cell culture. In order to produce fibrin, fresh frozen plasma (FFP) was obtained from volunteers and with only CaCl2 solution, coagulation of the FFP has been achieved. In the second stage, to create an autologous cell culture method, a primary keratinocyte source is acquired directly from the human skin. Instead of a cell line, skin samples were taken from volunteers who had undergone abdominal panniculectomy surgery, and keratinocyte isolation was performed. After the formation of fibrin and the isolation of keratinocyte cells, keratinocyte cells are seeded on the fibrin matrix surface. The formation of the fibrin matrix scaffold and the feasibility of primary cell culture on this scaffold was examined and a sustainable and accessible method was established. FT-IR analysis was made to observe chemical bonds of polymerized fibrin structure. The success of cell isolation, cell culture, and the effect of fibrin scaffold on cell proliferation was demonstrated in optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM), and pan-cytokeratin staining. The interaction of the keratinocyte cells and the feeder layer cells were visualized by SEM. In this thesis, methods of fibrin matrix formation from FFP, keratinocyte cell isolation and culture from a primary source, and keratinocyte culture on fibrin matrix were developed.