A study of epidermal and scratch wound healing using a non-local mathematical model
Lokal olmayan bir matematiksel model kullanılarak epidermal ve çizik yaraların iyileşmesine dair bir çalışma
  1. Tez No: 923034
  2. Yazar: EMİNE ATICI ENDES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JONATHAN A SHERRATT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Heriot-Watt University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez, kısmi integrodiferansiyel denklemler kullanarak hücre yapışmasının neden olduğu yapışma hareketinin etkisini araştırmaktadır. Hücresel adezyonu biyolojik fenomenlere uygulamak için, epidermal yaraların iyileşmesi ve çizik yara iyileşme analizleri ile ilgileniyoruz. Bunlar çalışmamızın iki ana bölümünü oluşturmaktadır. Epidermal yaraların iyileşmesinin sürekli bir yaklaşımla nasıl modellendiğini göstererek başlıyoruz. Bir epidermal yaranın kapanmasını esasen iki hücresel mekanizma yönetir: biri yara kenarında hücre çoğalması, diğeri ise yara merkezine doğru hücre göçüdür. Bu dinamiklerin yönetilmesinde birçok biyolojik faktör rol oynamasına rağmen, keratinosit büyüme faktörü (KGF) yaralanmadan hemen sonra gözlenen biyolojik yapılardan biridir ve ajan görevi görür. KGFnin hücre proliferasyonunu nasıl yönlendirdiğini ve hücre hareketindeki etkinliğini modelleyen bir çalışma sunuyoruz. Bu çalışma ayrıca ilave KGFnin yeniden epitelizasyon oranı üzerindeki etkisini de araştırmaktadır. Yerel sürekli modeller, hücrelerin rasgele hareketini tanımlayan difüzyon terimlerini ve kinetik davranışlarını saptayan reaksiyon terimlerini içeren denklemlerden oluşur. Ancak hücreler, hücresel davranışsal uyaranlara doğru göçleri sırasında yalnızca rastgele hareketler göstermezler ayrıca etkileşimleri sırasında ortaya çıkan çekici kuvvetler nedeniyle pasif olarak hareket ederler. Ve bu pasif harekete yapışma hareketi denir. Bu nedenle, sürekli modelimizi ilk çalışmamızdan adezyon hareketine karşılık gelen bir terim ekleyerek genişletiyoruz. Bu yaklaşım, bu dinamiğin ihmal edildiği epidermal iyileşme modellerine kıyasla, yapışkan yapının yara iyileşmesine nasıl tepki verdiğine ışık tutar. Hücreler arası etkileşimi sağlayan adeziv moleküller sayesinde hücreler arasında bir takım çekici ve itici kuvvetler oluşur. Hücreler, farklı hücrelerden oluşan bir topluluktaki akranlarıyla etkileşime girerken, kendi özel adezyon molekülleriyle bağlanarak farklı büyüklükte kuvvetlere yol açarlar. Bu sonucu desteklemek için, farklı bir perspektifte bir model geliştirme veriyoruz. Yerel olmayan modelimiz, en popüler iki adezyon molekülü olan E-cadherin ve N-cadherinin mekanizmalarına bağlı olarak iki farklı adezyon terimi içerir. Her modelin E-cadherin ve N-cadherinin biyolojik yapısına karşılık geldiğini öne sürüyoruz ve ardından hücrelerin işlevselliklerine göre toplanma davranışlarını örneklendiriyoruz. Modelleme açımız son aşamada deneysel verilerle desteklenmektedir. Bu çalışma adeziv yapıya dayalı parametre tahminlerinden oluşmaktadır. Modeli, her bir yapışma kuvvetine karşılık gelen difüzyon katsayısına göre sayısal olarak çözüyoruz. Çizilen yaranın kapanma hızına karşılık gelen sayısal sonuçların deneysel verilerle ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyoruz. Tezi, bölümün birincil sonuçları ve gelecekteki olası zorluklar da dahil olmak üzere kısa bir sonuçla bitiriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of cell adhesion-induced adhesion movement using partial integrodifferential equations. To apply cellular adhesion to biological phenomena, we are concerned about the healing of epidermal wounds and scratch wound healing assays. These form two main parts of our study. We begin by showing how the healing of epidermal wounds is modelled in a continuum approach. Two cellular mechanisms essentially govern the closure of an epidermal wound: one is cell proliferation at the wound edge, and the other is cell migration towards the wound centre. Although many biological factors play a role in managing these dynamics, the keratinocyte growth factor (KGF) is one of the biological structures observed immediately after injury and acts as an agent. We present a study that models how KGF directs cell proliferation and its effectiveness in cell movement. This study also explores the effect of additional KGF on the re-epithelialisation rate. Local continuum models consist of equations with diffusion terms describing the random motion of cells and reaction terms detecting their kinetic behaviour. However, cells not only show random motion during their migration towards their cellular behavioural stimuli; they also move passively due to the attractive forces arising during their interaction. And this passive movement is called the adhesion movement. Therefore, we extend our continuous model from our first study by adding a term corresponding to adhesion motion. This approach sheds light on how the adhesive structure responds to wound healing compared to epidermal healing models in which this dynamic is omitted. Some attractive and repulsive forces occur between cells due to the adhesive molecules providing interaction between cells. As cells interact with their peers in a community of different cells, they bind with their particular adhesion molecules, leading to di erent-magnitude forces. To support this consequence, we give a model development in a different perspective. Our non-local model includes two different adhesion terms depending on the mechanisms of the two most popular adhesion molecules, E-cadherin and N-cadherin. We suggest that each model corresponds to the biological structure of E-cadherin and N-cadherin, and then we exemplify the aggregation behaviour of cells based on their functionality. Our modelling angle is supported by experimental data in the nal stage. This study consists of parameter estimations based on adhesive structure. We solve the model numerically according to the diffusion coefficient corresponding to each adhesion strength. We show how well the numerical results corresponding to the closure rate of the scratched wound agree with experimental data. We end the thesis with a short conclusion, including the chapter's primary results and possible future challenges.