2,6-dihidroksiasetofenon'dan yeni Schiff bazı ligand ve komplekslerin sentezi, karakterizasyonu ve antibakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the synthesis, characterization and antibacterial activities of new Schiff base ligand and complex from 2,6-dihydroxiacetophenone
- Tez No: 739415
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AĞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tez döneminde ele alınan konu olarak Schiff bazları seçilmiştir. Schiff bazlarının ve metal komplekslerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bazı bakterilere karşı antimikrobiyal aktivitelerinin olduğu tespit edilmiştir. Schiff bazı komplekslerinin anti kanser aktivitesi göstermesi özelliğinden dolayı tıp dünyasındaki önemi giderek artmaktadır ve kanserle mücadelede reaktif olarak kullanılması araştırılmaktadır. Aromatik aminlerin Schiff bazı kompleksleri özellikle kemoterapi alanında, bazı kimyasal reaksiyonlarda çeşitli substratlara oksijen taşıyıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bunların kompleksleri tarım sahasında, polimer teknolojisinde polimerler için anti-statik madde olarak ve yapılarında ki bazı grupların özelliklerinden dolayı da boya endüstrisinde kullanılmaktadır. Bu konunun seçilmesiyle kimya literatüründe bulunmayan Schiff bazı moleküllerinin sentezi ve antibakteriyel aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. 2,6-Dihidroksiasetofenon'un 1,2-Diaminoethan, 1,3-Diaminopropan, 1,4-Diaminobütan, 1,5-Diaminopentan, 1,6-Diaminohekzan ile tepkimesi sonucu orjinal Schiff bazı ligandları ve Cu(Ac)2.H2O, Zn(Ac)2.2H2O, Ni(Ac)2.4H2O, Co(Ac)2.4H2O ile kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligand ve kompleksler, FT-IR spektroskopisi, elementel analiz, UV-Vis. Spektroskopisi, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopik yöntem ve teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu Schiff bazlarının antibakteriyel aktivitesini araştırmak amacıyla yapılan disk difüzyon testinde üreme inhibisyon zon çapı değerleri ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçları elde edilmiştir. Kullanılan dozda sentezlenen 25 farklı Schiff bazının 13'ü ESBL E.coli'ye karşı antibakteriyel aktivite gösterirken 12 madde etkisiz bulunmuştur. Aynı şekilde 18 farklı madde S.aureus'a karşı antibakteriyel etki gösterirken 7 madde etkisiz bulunmuştur. Her iki bakteriye karşıda [Zn(DHAPE)].H2O, [Ni(DHAPE)], [Zn(DHAPH)(H2O)2].2H2O ve [Zn(DHAPPR)(H2O)2].4H2O en etkili kompleksler arasında yer almıştır. Tez çalışmasında hedeflenen Schiff bazlarının sentezlenmesi, karakterizasyonu ve antibakteriyel işlemlerinin incelenmesi işlemi başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Schiff bases were chosen as the subject discussed in the thesis period. Schiff bases and metal complexes are widely used. In recent studies, it has been determined that they have antimicrobial activities against some bacteria. Due to the anti-cancer activity of Schiff base complexes, its importance in the medical world is increasing, and its use as a reagent in the fight against cancer is being investigated. Schiff base complexes of aromatic amines are used as oxygen carriers to various substrates in some chemical reactions, especially in the field of chemotherapy. In addition, their complexes are used in agriculture, as an anti-static agent for polymers in polymer technology, and in the paint industry due to the properties of some groups in their structures. By choosing this subject, it is aimed to investigate the synthesis and antibacterial activities of Schiff base molecules, which are not found in the chemistry literature. As a result of the reaction of 2,6-Dihydroxyacetophenone with 1,2-Diaminoethane, 1,3-Diaminopropane, 1,4-Diaminobutane, 1,5-Diaminopentane, 1,6-Diaminohexane the original Schiff base ligands and their complexes with Cu(Ac)2 H2O, Zn(Ac)2.2H2O, Ni(Ac)2.4H2O, Co(Ac)2.4H2O were synthesized. The synthesized ligands and complexes were characterized by FT-IR spectroscopy, elemental analysis, UV-Vis. Spectroscopy, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopic methods and techniques. In the disk diffusion test performed to investigate the antibacterial activity of these Schiff bases, growth inhibition zone diameter values and one-way analysis of variance (ANOVA) results were obtained. While 13 of 25 different Schiff bases synthesized at the dose used showed antibacterial activity against ESBL E. coli, 12 substances were found to be ineffective. Likewise, while 18 different substances showed antibacterial effect against S. aureus, 7 substances were found to be ineffective. [Zn(DHAPE)].H2O, [Ni(DHAPE)], [Zn(DHAPH)(H2O)2].2H2O and [Zn(DHAPPR)(H2O)2].4H2O are the most effective complexes against both bacteria. Synthesis, characterization and investigation of antibacterial processes of Schiff bases targeted in the thesis study were successfully completed.