Güncel kariyer yaklaşımları ve Z Kuşağı: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi örneği
Current career approaches and Generation Z: Sample from Bandirma Onyedi Eylul University
- Tez No: 739430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler 1990'lı yıllardan bu yana hız kazanmış ve hem örgütlerin hem de bireylerin kariyer yaklaşımlarını derinden etkilemiştir. Tekno küresel bir dünya da doğan Z Kuşağı bireylerinin iş gücü piyasasında yer almaya başlamasıyla çalışma hayatında değişim ve yenilikler yaşanmaktadır. Yaşanan değişim ve yenilikler neticesinde çalışma hayatında esneklik, dijitalleşme, rekabet, profesyonelleşme ve bireyselcilik artmıştır. Literatür incelendiğinde Z Kuşağı bireylerinin kariyer yaklaşımları üzerine yapılmış çalışmaların az sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmada kariyer ve güncel kariyer yaklaşımları, temel kuşaklar ve Z Kuşağı kavramsal olarak açıklanmakta ve üniversite eğitimi devam eden Z Kuşağı bireylerinin, demografik bilgileri analiz edilerek güncel kariyer yaklaşımları incelenmektedir. Bu bağlamda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören 410 öğrenciye ulaşılmıştır.“1995-2004”doğumlu üniversite eğitiminde olan 384 öğrencinin anket verileri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda demografik değişkenlerden cinsiyet ve çalışmak istediği sektör arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuş ancak diğer demografik değişkenlerle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ankete katılan Z kuşağı bireylerinin çalışma hayatlarında özerklik ve özgürlükçü, rekabetçi ve problem çözme fırsatı veren işletmeleri tercih edeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization and technological developments have accelerated since the 1990s and have profoundly affected the career approaches of both organizations and individuals. As the individuals of Generation Z, born in a techno global world, started to take place in the labor market, changes and innovations are experienced in the working life. As a result of the changes and innovations experienced, flexibility, digitalization, competition, professionalization and individualism have increased in working life. When the literature is examined, it is seen that there are few studies on the career approaches of Generation Z individuals. In this study, career and current career approaches, basic generations and Generation Z are explained conceptually and current career approaches of Generation Z individuals who are continuing their university education are examined by analyzing their demographic information. In this context, 410 students studying at Bandırma Onyedi Eylül University Faculty of Economics and Administrative Sciences were reached. The survey data of 384 students who were born in“1995-2004”and were in university education were analyzed and evaluated. According to the results of the analysis, a statistically significant relationship was found between gender, one of the demographic variables, and the sector they want to work in, but no statistically significant relationship was found with other demographic variables. It has been concluded that generation Z individuals participating in the survey will prefer autonomous and libertarian, competitive and problem-solving businesses in their working life.