Okul öncesi öğretmenlerinin okuma yazma öğretimine ilişkin görev algılarını etkileyen faktörler
Factors affecting preschool teachers' perceptions of duties regarding literacy teaching
- Tez No: 739431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Okuma yazma becerileri bireyin sosyal, kişisel ve akademik hayatının vazgeçilmezi bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle bu sürece en çok dahil olan okul öncesi öğretmenlerinin okuma yazma etkinliklerine ilişkin görev algılarını etkileyen unsurların belirlenmesi hem çocuk hem de toplum için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin okuma yazma öğretimine ilişkin görev algılarını etkileyen faktörler belirlenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu elverişli örneklem yöntemi ile seçilen 169 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Covid-19 pandemisi nedeni ile çevrim içi ortamda toplanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin eğitim durumları, mesleki deneyimleri ile okuma yazma öğretimine ilişkin görev algıları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ancak, öğretmenlerin cinsiyet ve okul türü ve çalıştıkları yaş grupları ile okuma yazma öğretimine ilişkin görev algıları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The literacy skills constitude an indispensable part of the social, personal and academic life of an individual. Therefore, it is very important for both the child and society to determine the elements that affect the perception of task related to the literacy activities of preschool teachers who are mostly involved in this process. The aim of this study is to determine the factors affecting the perceptions of preschool teachers related to the task of literacy teaching. The research was designed with the screening model, which is among the quantitative research methods. The study group of the research consists of 169 preschool teachers who were selected by a convenience sampling method. In the study, datas were collected online because of the Covid-19 pandemic. As a result of the research, it was found that there is a significant difference between the educational status, professional experience and task perceptions of the teachers regarding literacy teaching. However, it was found that there was no significant difference between gender, type of the school and age groups that teachers worked with, and their perceptions of the task related to literacy teaching.