Bir otomotiv tedarikçisinda IATF 16949 kapsamında APQP proje çalışması ve FMEA, SPC uygulaması
APQP project work and FMEA, SPC implementation under IATF 16949 in an automotive supplier
- Tez No: 739442
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, APQP (ileri ürün kalite planlaması) yönteminin uygulanması, FMEA (hata türü ve etkileri analizi), SPC (istatistiksel proses kontrol) ve MSA (ölçüm sistemleri analizi) gibi araçlarının etkin şekilde kullanıldığında sağlayacağı faydalardır. Uygulama çalışmalarında, ürünün müşteri talebinden seri hayata geçişine kadar olan tüm durumlar detaylı olarak işlenmiştir. Yeni ürün devreye alma yönteminde IATF (uluslararası otomotiv görev gücü) 16949 otomotiv kalite standardı takip edilmiştir. Çalışmanın sınırları ham madde tedarik edilmesi ile üretim süreçlerinin tümü olarak belirlenmiş olup fonksiyonel birim olarak“1 adet otomobil plastik parçası”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, APQP etkin kullanıldığında işletmeye kaliteli ürün üretimi konusunda artılar sağlayacağı ve FMEA‟ da yapılan iyileştirme çalışması ile birlikte aksiyon planının etkinliği olumlu sonuçlar olarak gösterilmiştir. Çalışma; Bursa, Kayapa‟da plastik ve kauçuk sektöründe faaliyet gösteren yerleşik bir otomotiv firmasında uygulanmıştır. İşletmede ilk etapta ksiyon planında H (yüksek) ve M (orta) olarak tespit edilen ve aksiyon alınması gerekli olan 15 proseste 38 adet olası proses hatası tespit edilmiştir. Bunlar çalışma kapsamında incelenmeye alınarak prosesten uzaklaştırılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the application of the APQP (advanced product quality planning) method, the benefits of using tools such as FMEA (defect mode and effects analysis), SPC (statistical process control) and MSA (measurement systems analysis) effectively. In the application studies, all situations from the customer demand to the serial life of the product were handled in detail. IATF 16949 automotive quality standard was followed in the new product commissioning method. The limits of the study were determined as the supply of raw materials and the entire production processes, and“1 piece of automobile plastic”was used as the functional unit. According to the findings, it has been shown that when APQP is used effectively, it will provide benefits to the business in terms of quality product production and the effectiveness of the action plan together with the improvement work in FMEA has been shown as positive results. The study was implemented in an established automotive company operating in the plastic and rubber sector in Kayapa, Bursa. 38 possible process errors were detected in 15 processes, which were determined as H (high) and M (medium) in the action plan at the first stage and which required action. These were examined within the scope of the study and removed from the process.