Yetişkin bireylerde salgın algısı, yaşamda anlam ve dini yönelim ilişkisi
Perception of Covid-19, meaning in life and relationship of religious orientation in adulthood
  1. Tez No: 739455
  2. Yazar: HÜDANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde salgın algısı, yaşamda anlam ve dini yönelim arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeline (survey) göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 470 kadın, 289 erkek olmak üzere toplamda 759 kişidir. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu 7 Şubat 2022-16 Şubat 2022 tarihleri arasında Instagram, WhatsApp ve Twitter sosyal ağları üzerinde paylaşılmış, gerekli veriler toplanmıştır. Çalışma, anketlerin uygulandığı kişilerle ve zaman dilimiyle sınırlı olduğu için kesitsel veri (cross-sectional) modelindedir. Anket formunda Kişisel Bilgi Formu, Salgın Algısı Ölçeği, Salgın Nedenleri Algısı Ölçeği, Yaşamda Anlam Ölçeği ve Dini Yönelim Ölçeği yer almaktadır. Araştırmanın ilk bölümünü giriş oluşturmaktadır. İkinci bölüm olan kavramsal ve kuramsal çerçevede yetişkinlik dönemi, salgın algısı, yaşamda anlam ve dini yönelim kavramları incelenmiştir. Üçüncü bölüm yöntem kısmını ihtiva etmektedir. Dördüncü bölümde bulgular ve değerlendirme kısmı yer almaktadır. Son kısım ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Analiz sonuçlarına göre cinsiyete göre salgın algısı farklılaşmamaktadır. Yaşa göre salgın algısı bulaştırıcılık ve inanç algısında farklılık göstermezken; tehlikelilik, komplo ve çevre algısında farklılaşmaktadır. Medeni duruma göre salgın algısı tehlikelilik, bulaştırıcılık ve inanç algısında farklılık göstermezken; komplo ve çevre algısında farklılaşmaktadır. Eğitim durumuna göre salgın algısı tehlikelilik, bulaştırıcılık ve çevre alt boyutlarında farklılık göstermezken; komplo ve inanç algılarında farklılaşmaktadır. Salgın algısı yerleşim birimine göre farklılaşmamaktadır. Salgın algısı alt boyutlarından olan tehlikelilik ile var olan anlam arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Salgın nedenleri algısı olan komplo ile içten dini yönelim ve komplo ile dıştan dini yönelim arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Salgın nedenleri algısı alt boyutlarından çevre ile içten dini yönelim, dıştan dini yönelim ve sorgulayıcı dini yönelim, bulunmaya çalışılan anlam arasında pozitif; var olan anlam arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Salgın nedenleri algısı alt boyutlarından inanç ile içten dini yönelim, dıştan dini yönelim ve var olan anlam arasında pozitif; sorgulayıcı dini yönelim arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n this study, the relationships between the perception of epidemic, meaning in life and religious orientation in adults are discussed. The research was designed according to the relational research model (survey), one of the quantitative research methods. The study group of the research consisted of 759 people, 470 women and 289 men. Questionnaire technique was used in the research. The questionnaire form was shared on Instagram, WhatsApp and Twitter social networks between February 7, 2022, and February 16, 2022, and necessary data were collected. The study is in a cross-sectional model, as it is limited to the people and time frame to which the questionnaires were administered. The questionnaire form includes Personal Information Form, Epidemic Perception Scale, Epidemic Causes Perception Scale, Meaning in Life Scale and Religious Orientation Scale. The first part of the research is the introduction. In the second part, the conceptual and theoretical framework, the concepts of adulthood, epidemic perception, meaning in life and religious orientation are examined. The third chapter contains the method part. The fourth section includes the findings and evaluation part. The last part consists of conclusions and recommendations. According to the results of the analysis, the perception of the epidemic does not differ according to gender. While the perception of epidemic according to age does not differ in the perception of contagiousness and belief; differ in the perception of dangerousness, conspiracy and environment. According to marital status, the perception of epidemic does not differ in the perception of dangerousness, infectivity and belief; differ in the perception of conspiracy and environment. While the perception of epidemic does not differ in the sub-dimensions of dangerousness, infectivity and environment according to education level; differ in their perceptions of conspiracy and belief. The perception of the epidemic does not differ according to the settlement. A negative significant relationship was found between the dangerousness, which is one of the sub-dimensions of epidemic perception, and the existing meaning. A positive and significant relationship was found between conspiracy, which is the perception of epidemic causes, and internal religious orientation, and between conspiracy and external religious orientation. Among the sub- dimensions of the perception of the causes of the epidemic, there was a positive relationship between the environment and internal religious orientation, external religious orientation and questioning religious orientation, the meaning sought to be found; A negative significant relationship was found between the existing meaning. The sub-dimensions of the perception of the causes of the epidemic were positive; A negative significant relationship was found between interrogative religious orientation.