Mediation in ELT curriculum: A comparative analysis of the 4th grade ELT textbook and the CEFR in Turkey
İngiliz Dili Öğretimi müfredatında aracılık: Türkiye'de 4. sınıf İngilizce ders kitabı ve D-AOBM/TC'nin karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 739456
  2. Yazar: HAVVA ÇİĞDEM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CİNKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de kullanılan bir 4. sınıf İngilizce ders kitabı ile 2018 yılında Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni/Tamamlayıcı Cilt (D-AOBM/TC)'te yer verilen aracılık kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Yeniden okuma, not alma gibi tekniklerin kullanımını içeren veri toplama sürecinden gelen verileri analiz etmede nitel araştırmanın tümdengelim tematik içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ders kitabı etkinlikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve önceden belirlenen temalar altında kodlanmıştır. Ardından, CEFR/CV'den aracılık tanımlayıcıları seçilmiş ve bunlar da kodlanmıştır. Ders kitabında yer alan aracılık özelliği gösteren etkinlikler ve aracılığın tanımlayıcıları karşılaştırmalı olarak analiz edilerek ne derece eşleşme olduğu ortaya konmuştur. Son olarak temalar, sınıflandırmalar ve kodlama süreçleri hakkında alanda uzman bir kişiden ikinci görüş alınmıştır. Ders kitabı ile D-AOBM/TC'deki aracılık özellikleri arasındaki ilişkiyi göstermek için betimsel analiz kullanılmıştır. Sonuçlar, ders kitabı etkinliklerinin çoğunun D-AOBM/TC'de belirtilen aracılık özelliklerini yansıtmadığını göstermektedir. Ders kitabının 168 etkinliğinden sadece 14'ü (%8,3) aracılık özelliğine sahiptir. Ders kitabında görsel ve işitsel araçlar gibi başka aracılar da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to reveal the relationship between a 4th grade EFL textbook used in Turkey and mediation notion that is given a place in Companion Volume to the CEFR (CEFR/CV) in 2018. Deductive thematic content analysis method of qualitative research including usage of techniques such as re-reading and taking notes was conducted to analyse the data coming from data collection process. Textbook activities were unpacked and coded under themes that were determined beforehand. Then, illustrative descriptors for mediation from the CEFR/CV were extracted and coded as well. Mediator activities found in the textbook and illustrative descriptors of mediation were comparatively analysed to reveal the extent of their match. Themes were created out of the illustrative descriptors for mediation from the CEFR/CV, and textbook activities were unpacked and categorised in the light of these themes with their IDs that were determined before. Finally, a second opinion on the themes, categorizations and coding processes is received from an expert in the field. Descriptive analysis was utilized to display the relationship between the textbook and mediation characteristics in the CEFR/CV. The results show that most of the textbook activities do not reflect the characteristics of mediation mentioned in the CEFR/CV. There were 14 mediator activities out of 168 activities that indicate mediation, which constitutes 8,3% of the textbook. There were also other mediators found in the textbook such as visual and audial aids.